Peygamber Efendimizin Mucizeleri

Peygamber Efendimiz S.A.V‘in yüzlerce mucizesi oldugu bilinmektedir.

Asagida bahsetmeye çalistigimiz mucizeleri etkileyici ve insanlarin aklinda kalici bir örnek teskil etmesi açisindan verilmistir.

Miraç Hadisesi (Miraç’a Yükselme); Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed S.A.V’in en büyük mucizesidir. Bir gece yatagindan kalkarak Mescid-i Harama geldi. Cebrail Aleyhisselam refakatinde Burak‘a binerek Mescid-i Aksa’ya gelmisti. Orada onu bütün peygamberler karsiliyordu. Mescid-i Aksa‘da diger peygamberlere iki rekât namaz kildiran efendimiz, arsa yükseliyor, sevgilisine kavusacagi ani sabirsizlikla bekliyordu. Efendimiz Beyt‘ ül Maktise varinca orada bir kayadan göge yükseltiliyordu. Miraç yolunda mucize sayilabilecek birçok olay cereyan ediyordu. Her bir katinda biriyle karsilasiyor. Sayisiz melekler görüyor ve cennet ile cehennemin durumlari ona gösteriliyordu. Peygamber Efendimiz tarafindan o mübarek gecede biz inananlara müthis hediyeler getiriliyordu.Bunlarin en büyügü bes vakit namazdir. Bes vakit namaz bu gece farz kilindi. Ardindan Allah c.c.’a sirk kosmayan herkesin sonunda affedilecegi müjdeleniyordu. Bakara süresinin son iki ayeti de bu gece nazil oluyordu.

Ayin Ikiye Bölünmesi; Müsrikler Peygamber Efendimize bir gün madem peygambersin ayi ikiye bölde görelim dediler. Peygamber Efendimiz de sahadet parmagi ile aya isaret etti ve ay ikiye ayrildi. Bir yarisi müsriklerin istedigi gibi Ebu Kubeys daginin üzerinde, diger yarisi ise, Kuaykiân dagi  üzerinde görünüyordu. Bu mucize karsisinda müsrikler yine inanmadilar.

Parmaklari arasindan su çikarmasi; Peygamber efendimiz bazi yolculuklarda susuz kalindigi zaman elini bir kaptaki suya sokunca parmaklari arasindan su fiskirirdi. Bütün sahabeler ve hayvanlar bu sudan kana kana içerlerdi.

Ölen bir kizi diriltmesi; Peygamberimiz komsusunun ölen kizini dirilterek, onun konusmasini saglamisti.

Koyunun beni yeme ya Rasulullah demesi; Hayberde Peygamberimizin önüne zehirli koyun kebabi konulmus, fakat koyun peygamberimize “beni yeme Ya Rasulullah” diyerek uyarmisti.

Hurma Kütügünün Aglamasi; Peygamberimiz Mescid-i Nebevi‘ye minber yapilinca daha önce oturdugu hurma kütügü kendisine oturmayi biraktigi için aglamisti. Peygamberimiz ona sarilinca hurma kütügü sustu.

Daha birçok mucizesi olan Peygamber Efendimiz’ in en büyük mucizesi Kur’ani Kerim‘dir.

Exit mobile version