Allah’tan Korkun!

Ey iman edenler, Allah’tan korkup sakinin ve (sizi) O’na (yaklastiracak) vesile arayin; O’nun yolunda çaba harcayin, umulur ki kurtulusa erersiniz.

(Maide Suresi, 35)

Bu ayette Allah, müminlere sadece Kendisi’nden korkmalari gerektigini bildirmektedir. Allah’i tüm sifatlariyla taniyan, O’nun büyüklügünü geregi gibi takdir edebilen, akil ve vicdan sahibi her insan, Allah’tan gücü yettigince korkup sakinir. Mümin, Allah’in azabindan, Allah’in hosnutlugunu ve sevgisini kaybetmekten büyük bir korku duyar ve bu nedenle hayati boyunca çok ciddi ve samimi bir çaba içerisinde olur.

Rabbimiz bu ayetiyle insanlari Kendisi’ne yakinlasmak için yollar aramaya çagirmistir. Allah’a yakinlasmak, örnek ve önder bir mümin olmak için gayret sarfedilmesi gerektigi vurgulanmistir. Bu nedenle bir müminin yasaminin en büyük hedefi Allah’in bu çagrisi dogrultusunda çaba harcamak ve gelmis geçmis tüm insanlar arasinda Allah’a en yakin kul olmaya çalismaktir. Bu konuda müminlerin kendilerine örnek aldiklari kimseler ise peygamberlerdir. Peygamberlerin Allah’a olan yakinliklari, onlarin Allah’tan çok korkan ve Allah’i çok seven, takva sahibi, güzel ahlakli ve samimi insanlar olmalari nedeniyledir.

Kendisine peygamber ahlakini ve samimiyetini örnek alan her kisi, Allah’tan korkup sakinarak, Kuran’in hükümlerini titizlikle yerine getirerek ve hayatini Allah’in rizasini kazanmaya adayarak Allah’a yakin olabilmeyi umabilir. Bir insanin Allah’a yakinlik konusunda gelisme gösterebilmesi yalnizca samimi bir istekle, birkaç saniye içinde olabilir. Çünkü Allah insanlara çok yakindir ve kullarinin dualarina icabet edendir. Bu yüzden bir insanin Allah ile yakinlasmasi yalnizca kesin bir niyetine baglidir.

Ayetin sonunda, Allah yolunda çaba gösteren, Allah’in hükümlerine göre yasayan, Allah korkusuna sahip müminlerin kurtulusu yani Yüce Allah’in rizasini ve cennet hayatini umabilecegi müjdelenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu