Esma-Ül Hüsna

Allah’in Güzel Isimleri, Esmaül Hüsna Nedir?

Esma’ül Hüsna Arapça bir tamlama olup tam karsiligi Güzel Isimlerdir. Bu tamlamada bahsedilen ise Allah’in 99 ismi serifidir. Rabbimizin bilinen 99 ismi tüm kitaplarda güzel isimler olarak geçerken bu isimleri tekrarlayanlara bazi ilimler ve sifalarin oldugu da biliniyor.

 

Bismillahirrahmanirrahim;

ALLAH: { Tüm isimleri bünyesinde barindiran ve baska hiçbir varliga verilmesinin mümkün olmadigi isimdir. }

Allah Cemal ve Celal gibi bütün isimleri kapsayan bir ismi seriftir. Allah diye zikreden Cenabi Hakki tüm isimleri ile zikretmis olmaktadir. Bütün isimler Allah isminde gizli oldugu gibi diger isimler de Allah ismi Azamina birer sifattir.

Çocuklarin da Rablerini ilk tanidiklari isim olan Allah ismi serifi pek çok kapiyi insanlara açmaktadir. Içten ve gönülden yapilan Allah zikirleri ile dileklerinizin ve muratlarinizin Allah’in izni ve inayeti ile gerçeklesmesi mümkündür.

Bu ismi serif iki sekilde zikredilir. Birincisi ‘’Ya Allah, Ya Allah’’ seklinde zikredilmesidir. Buradaki Ya, bir seslenisi medet ummayi ifade etmektedir. Bir baska zikredilis sekli de ‘’ Allah, Allah’’ seklindeki zikirdir.

Pek çok fazileti bulunan bu ismi serifin tekrarlanmasi çok ehemmiyetlidir. Bir kisi 7 gün oruç tuttuktan sonra gece yarisi uyanip 2 rekât namaz kilar ve 66 kez Allah ismini zikrederse o kisiye Allah bir melek görevlendirir. Bu melek kisiyi kötülüklerden korudugu gibi, tüm hal ve hareketlerinin riza istikametinde olmasi için onu yönlendirir. Bunun yani sira yine Allah ismi serifini Cuma günü oruçlu olarak sabah günes dogmaya yakin gümüs yüzüge yazip sag eline takan kisinin insanlar tarafindan her istekleri yerine getirilir. Ayni yüzügü sol elinin parmagina takarak mahkemeye giden kisi de haksizliga ugramaz bilinir.

ER RAHMAN: Rahman ( Bütün yaratilmislar için hayir ve merhameti tercih eden)

Dünyada ve ahrette Allah’in sevdigi bir kul olmak için günde 298 kez okunmasi tavsiye edilen bu zikir, farz namazlarindan sonra 100 kez okundugu takdirde de Allah’in rizasina nail oldugu gibi Allah’in nimetlerinden bolca kendisine riziklar nasip olur.

Bunun yani sira, 40 gün riyazet halinde yani az yeme, az içme ve az uyuma halinde günde 1000 kez Ya Rahman zikrini tekrar edenin kalp gözü açilir. 5 vakit namazlarin ardinda da 2500 kez Ya Rahman ismi zikredilirse her isten haberdar olunur Allah’in izniyle. Günde 290 kez bu ismi serifi zikreden kisi isteklerine yine Allah’in izni ve inayeti ile nail olur.

ER- RAHIM: Rahim ( Büyük nimetler veren ve merhametli )

Bu zikrin maddi ve manevi riziklar için günde 258 kez okunmasi tavsiye ediliyor. Bununla birlikte Ya Rahim ismini devamli surette zikretmeye devam eden kisi belalardan, afetlerden ve musibetlerden korunur.

Uykusunda korkarak siçrayan çocugun üzerine bir kagit üzerine 269 kez yazili Ya Rahim ismi konuldugunda çocugun bu durumdan kurtuldugu görülmüstür. Bununla birlikte her namazdan sonra 269 kez bu zikri tekrarlayanin Allah’in izni ile ahlakinin düzeldigi görülmüstür. Rizki ve bereketi de ayni zamanda artar. Hastalar sifa bulur ve tüm nimetler ayagina gelir. Günde 100 defa okuyanin kalp katiligi ortadan kalkar ve kötülüklerden muhafaza olur.

EL-MELIK: Melik ( Bütün kâinatin sahibi ve hükümdari)

Bu ismi serifi günde 91 kere okuyan maddi manevi güce sahip olur ve çevresinden saygi itibar görür. Sabah namazindan sonra 121 kere okuyan kimsenin birtakim sirlara nail oldugu da görülmüstür.

EL-KUDDÜS ( gafletten ve hatadan arinmis ve tertemiz.)

Günde bu zikri 170 kere zikredenin kalbi tüm kirlerden temizlenir ve günahlarin bagislanmasina vesiledir.

Yine Ya Kuddüs ismini zikreden kisinin sehvet sikintilari ortadan kalktigi gibi manevi hastaliklardan da kurtulur. Bununla birlikte bu zikri düzenli olarak çeken kisi seytanin hilelerinden de yine Allah’in izni ile uzak olur.

ES-SELAM ( Cennetteki kullarina selam eden ve selamete çikaran.)

Günde 131 kez bu zikrin tekrar edilmesi korkulan her seyden emin olmayi saglar. Bununla birlikte 121 veya 161 kere okundugunda hastada iyilesme görülmüstür.

Bu ismi yazarak üzerinde tasiyan kisi fenaliktan ve kötülükten emin olur. Yine Ya Selam ismini çokça zikreden kisi cinlerin seytanlarin ve insanlarin kötü niyetlerinden ve vesveselerinden uzak olur. Ya Selam zikrini günde 360 kere okuyan kisinin ise her duasi kabul olunur.

EL-MÜ’MIN: ( Gönüllerde iman etme istegi uyandiran, siginanlari koruma altina alip ferahlatan)

Kötü hastaliklara yakalanmamak için bu zikir günde 137 kere tekrar edilir. Bu zikri okumaya devam edenlerde müminde olmasi gereken özellikler zuhur eder ve yalan söylemez, giybet etmez, zinaya düsmez, kötü ahlaktan muhafaza olur.

43 gün boyunca her namazdan sonra 136 kere Ya Mümin ismini zikreden kisiler tüm istek ve dileklerine kavusur. Düsman serrinden muhafaza olurken kimseye de muhtaç olmaz.

EL- MÜHEYMIN : ( Koruyan ve gözeten anlamlarina gelir.)

Günde bu zikri 145 kere çeken kisi karsisindaki kisileri daha iyi anlar ve niyetlerini fark ederek korunur. Ya Müheymin zikrini devamli surette okuyan kisi unutkanliktan kurtulur ve ögrenci ise derslerinde basarili olur.

Yine bu zikre devam eden kisi adeta bir Ulema gibi gizli sirlara hakim olur. Bu zikri yatmadan önce 145 kere okuyup sag tarafina dönerek uyuyan kisinin rüyasinda olacak olaylari görmesi mümkün olur Allah’in izniyle. Yine bu zikri günde 100 kere tenha ve kimsenin olmadigi bir yerde çekenin kalbi nurlanir. Günde 145 kere okumaya devam eden düsman serrinden emin olur, bela ve musibetler karsisinda emin olur. Üzerinde tasiyanin rizki ve bereketi artacagi gibi, Allah’in himayesinde de olur.

EL- AZIZ : ( Maglup edilmesine imkân olmayan Galip)

Düsmanlara galip gelmek için bu zikre günde 94 kere tekrar edilerek devam edilir. Bu zikre devam edenler insanlar tarafindan sevilir ve isi, istekleri yerine getirilir.

40 gün boyunca sabah namazlarindan sonra 40 kere okuyan kisi fakirlik yüzü görmez ve kimseye muhtaç olmaz Allah’in izniyle. Yine her gün evden çikmadan önce 94 kere okuyan hem dünyada hem de ahrette bahtiyarlar arasina dâhil olur.

EL- CEBBAR ( Diledigini zorla yaptiran ve tüm eksikleri tamamlayan)

Günde 206 kere zikredilmesi tavsiye edilen bu ismi serif sayesinde tüm istek ve arzular yerine getirilir. Ya Cebbar ismine devam eden kisiye kimsenin hayir demeye gücü yetmez ve itaat edilen biri haline gelir.

EL- MÜTEKEBBIR ( Her hadisede büyüklügünü gösteren)

662 kere her gün okumaya devam eden izzete ve refaha kavustugu gibi bu zikri okumaya devam edenler konustugu zaman karsisindakini tesiri altina alma gücüne sahip olur.

Bunun yani sira yaptigi hayirlar ve bereketi de artar. Sürekli haram isleyen birinin üzerine 262 defa okundugunda halinin düzeldigi rivayet olunur Allah’in izniyle.

EL- HALIK ( Bütün varligi yoktan var eden sekillendiren, halkeden anlamlarina gelir.

Günde 731 kere okunmasi tavsiye edilen bu zikir sayesinde is yasaminda yasanan üzüntü ve sikintilardan kurtulmak mümkün olur.

Ya Halik ismini zikredenlerin kalpleri nurlanir. Her iste basari kaçinilmaz olurken, bela ve musibetlerden de emin olunur. Çözülmesinin zor oldugunu düsünen kisi o isi için abdestli olarak kibleye yönelip 5115 kere Ya Halik ismini tekrarlayan kisinin niyetleri hallolur.

EL- BARI ( Her seyi birbirine uygun yaratan)

Bu zikri günde 214 kere çeken kisi söhret lenir ve isinde ummadigi kadar basarili olur.

Ya Bari ismini 7 gün boyunca 100 er kere okuyanlar dogal afetlerden korunarak selamete erer. Bu ismi serifi en az bir sene boyunca okumaya devam eden kisi sifaci olur ve ona agir islerin tamami kolaylasir. Bas agrisindan muzdarip olan kimseler gümüse El Bari ismini yazip basinda tasirsa bas agrilarindan Allah’in izni ile kurtulur.

EL-MUSAVVIR ( Her seye bir biçim ve özellik veren )

Bu zikir maksat ve isteklere ulasmak için günde 336 kere okunur.

Ya Musavvir ismini okumaya devam eden kisi yaptigi her iste basarili olur, hiçbir isten geri kalmaz. Bu zikri her gün 365 kere okuyan Ruhanilerle iletisime geçer. Bu zikre devam eden sikintilarindan kurtulur ve özellikle hamileler okursa çocuklari ahlakli olur.

EL- GAFFAR ( Marifeti çok olan)

Bu zikir bagislanmak ve günahlardan temizlenmek için günde 1281 kere okunur.

Bunun yani sira Ya Gaffar ismini zikretmeye devam eden kisi isyanlarindan ve günahlarindan af bulur. Düsmanlarinin gözlerine görünmez olur. Günde bu zikri 1200 kere çeken maddi ve manevi tüm hallerini düzeltir. Çabuk sinirlenen ve bir anda parlayan fevri çikislari bulunan insanlar bu zikri çektikleri takdirde öfkeleri yatisir. Bu ismi kursun levha üzerine yazdirip üzerinde tasiyan kimse zalimlerin serrinden emin olur.

EL- KAHHAR ( Her istedigini istedigi anda yapmaya muktedir olan)

Zalimlerin kahri için günde 306 kez çekilen bu zikir daha çok düsmani helak etmek niyetiyle çekilir.

Ya Kahhar ismini her gün okuyanin gönlünde dünya sevgisi kalmaz. Düsmanlarini bu zikirle yenilgiye ugratir. Çeken kisi sehvet ve hirstan kurtulur.

EL-VEHHAB ( nimeti sonsuz olan)

Bu zikri günde 196 kez çeken kisi sikintisiz ve borçsuz bir hayat sürmek için bu zikre devam edilir.

Refaha ermek, maddi sikintilardan kurtulmak için ilaç olan bu zikir dua edilirken 7 kez zikredilirse duanin kabul olmasina yardimci olur. Tüm mahlûkata karsi güçlü görünür.

ER-REZZAK ( Yaratilmislara pek çok faydalanilacak sey ihsan eden)

Bu ismi serifi bol rizikli bir ömür için günde 308 kez okumak faydali olacaktir.

Her sabah namazinin ardindan yukarida da belirttigimiz gibi 308 kere Ya Rezzak ismini zikredenin rizki artar ve bereketli olur. Aç iken daha ziyade oruçlu iken günde 20 defa okuyanin zekâsi ve zihni açilir.

EL- FETTAH ( Zorluklari kolaylastiran anlamina gelir)

Maddi ve manevi hayirlar elde etmek için günde 489 kez okunmasi tavsiye edilen bu zikre devam edene Allah hayir ve bereket ihsan eder.

Darlik ve sikinti çekmezler ve okuyanlarin kalbi nurlanir. Tüm islerinde kolayliklar hasil olurken makam ve mertebesi de yükselir. Sabah namazini kildiktan sonra kibleye dönük olarak, sag el kalbin üzerinde olarak 71 kere bu vird çekildiginde kalbi temizler. Düsmanlarinizin dost olmasini istiyorsaniz da eger yine 489 kere Utarit saatinde bu tespihi çekmeniz gerekecektir.

EL- ALIM ( Her seyi çok iyi bilen)

Her seyi çok iyi bilen manasina gelen bu zikri her gün 150 kez okuyanin ilmi artar.

Gizli sirlara da vakif olma ihtimali bulunurken okuyanin ilmi artar, anlayisi ve zekasi artar.

EL-KABID

Kabid sikan bunaltan ve daraltan anlamina gelen bir zikirdir.

Zalimlerin zulmünden ve serrinden korunmak için günde 903 kere bu zikri çekmeye devam etmek gerekir.

Kabid ismini okumaya devam eden kisiler kimse tarafindan dedikodu edilen kisiler olamazlar. Celal ve heybet kazanir. Okumaya devam eden kisiler kötü huylarindan kurtulur ve ahlak güzelligi veren bir yönü vardir.

EL-BASIT

Açan genisleten anlamina gelen El Basit mal ve paranin bereketi için okundugunda islerin büyümesini saglar. Bunun için günde 72 kere bu zikri tekrarlamak gerekir.

Korktugu seylerden emin olunmasini saglar ve tüm endiseler gider. Keyifli olur ve sikintilarindan kurtulurken kalp gözü açilir. Bu ismi serife sabah namazindan sonra 72 kere okunmaya devam edilen Basit ismini zikredenin rizki bollasacaktir.

EL-HAFIZ

Yukaridan asagi indiren ve alçaltan anlamina gelen EL-HAFIZ zikri, 1481 kez kötülük ve belalardan korunmak için okunuyor.

Ya Hafiz ismini zikreden kisi korku, telas ve fenaliklardan korunur. Cinlerin seytanlarin ve insanlarin serrinden muhafaza olur. Bu isim korunmasi amaciyla kime ya da neye okunursa korunacaktir.

ER-RAFI

Yukari kaldiran ve yükselten anlamina gelen ER-RAFI, günde 351 kere zikredilmeye devam edildigi takdirde insanlar arasinda ve islerinde basariya ulasmak mümkün olur.

Bu ismi serifi zikreden her türlü hayirlara vesile olur. Hem derecesi hem de rizki artar. Zalimin zulmünden ve fakirlikten muhafaza olunur.

EL-MUIZ

Izzet veren ve agirlayan anlamina gelen EL MUIZ ismi serifini fakirlik, zillet ve meskenetten kurtulmak için günde 117 kere okuyabilirsiniz.

Ya Muiz ismini okumaya devam eden kisi aziz olur ve mahlûkata heybetli görünür.

EL MUZILL

Zelil eden alçaltan anlamina gelen EL MUZILL ismini zikreden kisiye düsmanlari zelil etmek için okunur.

Bu zikirle insanlar korunur ve kendilerine düsmanlik edenler hezimete ugrar.

ES-SEMI

Her seyi en iyi sekilde isiten anlamina gelen ES SEMI zikri dualarin kabul olmasi için çokça zikredilir.

Günde 180 kere okuyanin dualari kabul olunur. 7 gün oruç tuttuktan sonra halvete girerek Ya Semi ismini zikreden kisilere ulvi ruhlarin seslenisi isitilir.

EL-BASIR

Her seyi en iyi sekilde gören anlamina gelen EL BASIR zikrini günde 112 kez çekmeyi aliskanlik haline getirenlerin acziyetleri ortadan kalkar.

Bu ismi sürekli zikredenin dünya ve ahretle ilgili hiçbir korkusu kalmazken, basireti artarak, istek ve arzulari gerçeklesir. Her sabah 302 kere YA BASIR ismi serifini zikredene bazi hadiselerden haberdar edildigi gibi Ya Allahü Ya Basir ismini birlikte zikredenlerin içleri temizlenir, gözleri nurlanir ve Allah’in rahmetini kazanirlar.

EL-HAKEM

Hükmeden hakki yerine getiren anlamina gelen EL HAKEM ismi serifini günde 68 kez tekrarlayan hakli davasini kazanir.

Ya Hakem ismini zikredenlerin içi âlemin sirlariyla adeta dolar tasar. Allah katinda yüksek mertebelere erisilirken kisinin anlama ve kavrama yetenekleri artar.

EL- ADL

Çok adaletli anlamina gelen bu zikri günde 104 kere okuyan eger yönetici ise adalet üzere yasamayi ögrenir.

Gece yarisindan sonra daha ziyade teheccüd namazina kalkildigi sürede 104 kere EL ADL ismi tekrarlanarak bir kisiye beddua edilirse, duasi muhakkak kabul olunur.

EL-LATIF

Bütün islerin tüm inceliklerini bilen, tüm kullarina iyilik ulastiran anlamlarina gelen EL LATIF ismini günde 129 kez çeken kisinin dilekleri yerine gelirken kismet ve rizik için de okundugu bilinir.

Ya Latif ismi her konuda insana fayda veren ve havassi digerlerine göre en çok olan isimlerdendir. Bu ismi zikredenler huzura kavusur, her iste basarili olur, maddi durumunda düzelmeler göze çarpar, hasta olan sifa bulur, depresyonda olan sikintidan kurtulur. Bu zikrin günde 16641 kere okunmasi tüm istek ve dileklerin yerine getirilmesi için çok faydalidir.

EL-HABIR

Herseyin iç yüzünden tüm detaylari ile haberdar olan anlamina gelen bu zikri idrakin ve hafizanin güçlü olmasi için günde 812 kere çekmek faydali olacaktir.

Ya Habir zikrini çekmeye devam edenler esyanin sirrina vakif olur. Kötü ahlak ve zalimin zulmünden kurtuldugu gibi 40 gün boyunca 7000 defa bu zikri çekenler bu ismin hadimi ile görüsür.

EL-HALIM

Yumusak huylu anlamina gelen Halim, suçlulara hemen ceza vermeyen anlaminda kullanilir. Ahlak güzelligi ve yumusak huyluluk için bu zikri günde 88 kere çekmek faydali olacaktir.

Ya Halim çekmeye devam eden arifler zümresine dâhil olur. Merhametli olur ve dünya islerinden uzaklasip ibadete yönelmeye baslar. Asabi ve çabuk öfkelenen kisiler okuduklari halde yumusak huylu olurlar.

EL-AZIM

Azameti pek büyük manasina gelen bu ismi serifi sözünün tesirli olmasi için günde 1020 kere okumasi faydali olacaktir.

Bu ismi serifi okumaya devam edenler korktuklari seylerden emin olurlar. Hastalar okudugunda Allah’in izni ile sifa bulurlar. Islerinde basarili olarak hem maddi hem manevi yüksek mertebelere erisirler.

EL-GAFUR

Affi ve bagislamasi çok olan anlamlarina da gelen EL GAFUR ismini günde 1286 kere okumak günahlarin affina vesile olacaktir.

Ya Gafur ismini zikretmeye devam edenlere Allah magfirette bulunur. Fakirlikten kurtulur. Ya Gafur ismini zikretmeye devam edenlere ruhaniler gelir ve isteklerini yerine getirir.

ES-SEKUR

Kendi rizasi gözetilerek yapilan islere fazlasiyla muamelede bulunan anlamlarina gelen ES-SEKUR ismi serifini bol rizik ve talih açikligi için günde 526 kere zikretmek faydali olacaktir.

Ya Sekur ismini zikre devam eden kisiler sihhat ve sükür içerisinde yasar. Kazandigini kaybetmez ve nimetlerinin eksildigine rastlanmaz. Zalimin zulmünden ve düsmanin serrinden emin olur.

EL-ALIYY

Çok yüce çok yüksek anlamina gelen bu ismi serifi günde 110 kere çekmeye devam eden kisiler ilimde yüksek mertebelere ererken, zillet ve meskenetten de kurtulur.

Ya Aliyy ismini çokça zikreden kisiyi her gören kisi sever ve hor ve hakir görülmez. Ahlaki güzellesir, hikmetli konusur, kötü huylarini birakir.

EL-KEBIR

Çok büyük en büyük anlamlarina gelen EL-KEBIR ismi serifini günde 232 kere okuyanlar hürmet görürler.

Ya Kebir ismini zikretmeye devam edenlerin ilmi ve bilgisi artar. Tüm karsilastigi insanlardan hürmet görür, görenler ondan çekinir, yüce mertebelere sahip olur. Borcu olan kisiler günde 1000 kere bu ismi zikrederlerse borçlarini okumaya muvaffak olurlar. Haksiz yere islerinden uzaklastiranlar görevlerine ve islerine geri dönerler.

EL-HAFIYZU

Herseyi Belli bir vakte kadar bela, musibet ve afetlerden koruyan anlamina gelen bu zikri günde 998 kere okuyan kisinin nefsi ve mallari korunur.

Ya Hafiz ismini zikre devam eden kisiler zalimlerin zulümlerinden de korunmus olurken, bir zalime bu zikirle beddua ederse bedduasi tutar.

EL MUKIT

Her yaratilmislarin gidasini ve azigini veren anlamlarina gelen EL MUKIT zikrini günde 550 kere zikreden kisiler neye muhtaç iseler onu kazanirlar.

Ya Mukit ismini zikredenlerin rizki artar ve mali hiç eksilmezken bu zikre devam edenler açlik da hissetmezler. Oruç tutanlar da bu zikre devam edebilirler. Rizki kazanmak kolaylasir ve malin ve ömrün bereketi artar.

EL HASIB

Herkesin hayati boyunca yapip ettigini detayli olarak bilen ve hesap eden anlamina gelen bu zikri günde 80 kere çekmeye devam eden kisiler, herkese karsi alni açik ve dürüst olurlar.

Ya Hasib ismini her gün zikretmeye devam eden kisilerin dualarinin kabul oldugu, seytanin serrinden korundugu ve kötülüklerden muhafaza oldugu bilinirken ayni zamanda rizki da bollasir.

EL CELIL

Ululuk ve Celal sahibi anlamlarina gelen bu ismi serifi günde 5329 kere okumaya devam eden kisi, zalim ve zorba kisiyi zelil etmek için okunur.

Ya Celil ismini zikreden kisiler insanlar tarafindan sevilir ve saygi görürler. Bu zikri çekenlere kimse kötü gözle bakamaz. Bu zikre devam edenlerde manevi bir güç hasil olur, ahlaki düzelir ve kimse hakkinda kötü düsünemez.

EL KERIM

Lütfü ve keremi çok genis olan anlamina gelen bu ismi serifi bir insan günde 270 kere zikrederse hem kolayliklara hem de bol riziklara Allah’in izniyle sahip olacaktir.

Ya Kerim ismini çokça zikreden kisi kolay yoldan rizik kazanir. Kendisi için hayir kapilari açilir, fakirlikten kurtulur, hem dünyada hem de ukbada izzetli ve serefli olurken bütün kazanci da bereketlenir.

ER-RAKIB

Bütün isleri murakabe eden ve tüm varligi gözeten anlamlarina gelen ER RAKIB ismi serifini günde 312 kere okuyan kisiler yaptiklari her iste Allah’in korumasi altinda olurlar.

Ya Rakib ismini sikça tekrarlayanlar kaybettikleri bir esyalarini bulur, Allah in korumasi altina girer ve basina gelecek her türlü bela ve musibetlerden emin olur. Bununla birlikte her sabah namazinin ardindan günde 612 defa Ya Rakib ismini zikretmeye devam eden kisi Allah in himayesine girerken 40 gün oruçlu olarak bu süreçte her gün 4440 kere Ya Rakib ismini tekrar eden kimselere bazi sirlar vakif olunur. Bu kisilerin kalp gözleri açilirken , kuslarin ne dediklerini anlama melekelerine sahip olurlar.

EL MUCIB

Kendisine dua edenlere icabet eden ve isteklerini geri çevirmeyen anlamlarina gelir.

Bu ismi serifi günde 3025 kere okumaya devam eden kimselerin dualari kabul olunur. Her gün istekle ve ihlasla Ya Mucib ismini günde 55 kere okumaya devam eden kisilerin mesru dualarinin Allah’in izni ile kabul olacagi biliniyor. Ayrica bir müslümanin bu zikre devam etmesi insanlar tarafindan sevilmesini de saglar.

EL- VASIU

Ilmi, affi ve rahmeti genis manalarina gelen bu zikir ömür uzunlugu rizik bollugu ve sihhat için günde 137 kere okunur.

Ya Vasi ismini zikreden kisilerin ahlaki güzellesir, hirslarindan ve buna bagli olan sikintilarindan kurtulur. Her yaptigi iste daima kolaylik bulur. Ihlâsla bu zikre devam edenler bazi sirlara vakif olurlar ve bu kisiler için perdeler kalkar.

EL HÂKIM

Bütün islerinde hikmet bulunan manalarina gelen bu zikir günde 6084 kere hikmet sahibi ve ilim sahibi olmak için okunur.

Ya Hâkim ismini zikretmeye devam eden kisi ilim ve hikmet sahibi olurken, Cuma günleri 6084 kez okumak çok efdaldir.

EL- VEDUD

Kullarini çok seven ve sevilmeye gerçekten layik olan anlamlarina gelen Ya Vedud ismi herkesin sevgisini kazanmak için günde 400 kez zikredilir.

Ya Vedud ismini zikreden kisiyi bütün insanlar sever sayar ve bu kisi hürmet görür. Okumaya devam eden kisi baskalarini tesiri altina almayi basarir ve kalbi nurlanarak huzura kavusur. Bu ismi serifi günde 270 kere zikreden hem fakirlikten hem de borçlarindan Allah’in izni ile kurtulur.

EL MECID

Sani yüksek ve büyük olan anlamlarina gelen bu ismi serif, izzet ve serefin artmasi için günde 3249 kere okunur.

Ya Mecid ismini sürekli tekrar edenlere seytan yaklasamaz ve hiçbir sekilde vesvese veremez. Insanlar arasinda izzeti artarken rizki da çogalir, fakirlikten kurtulur. Arabi ayin ortasinda oruç tutarak orucunu açmadan önce Ya Mecid ismini zikreden kisilerin maddi ve manevi hastaliklarindan kurtulduklari bilinirken bu ismi serif Sedef hastaligina da iyi gelmektedir.

EL-BAIS

Ölüleri dirilterek kabirlerinden çikaran anlamina gelen bu ismi serif kuvvetli iradeye sahip olmak ve alacaklarini almak için günde 573 kez okunur.

Ya Bais ismini zikretmeye devam eden kisilerden gaflet kalkar. Bu zikre devam edenlerde Allah korkusu bas gösterir ve ibadetini severek yapmaya baslar. Bütün sikintilarindan kurtulur ve huzura erer. Düsman ve zalimlerin serrinden kurtulmak için de günde 573 kere okunmasi tavsiye edilen bu zikri iftiradan kurtulmak isteyenlerin 7073 kere okumalari tavsiye edilir.

ES-SEHID

Her yerde ve her zaman hazir ve nazir olan anlamina gelen bu ismi serifi günde 319 kere okumak hem heybetli hem de sehid olarak ölmek için okumalidir.

Pek çok havassi bulunan bu mübarek isin asi olanlar için okundugunda isyan etmeleri önlenir. Anne babaya asi olanlar için de durum ayni olurken, asi oldugunu düsündügünüz kisiden veya kendinizden alin bölgesindeki saç tellerinden bir tanesini koparip, üzerine 1000 kez Ya Sehid ismi okunduktan sonra o saçin sahibi olan kisinin itaatkâr olmasi saglanmis olur Allah’in izniyle. Hr sabah namazinin sonrasinda 122 kez Ya Sehid ismini tekrarlayan kisi sehadet mertebesine erisir. Iftiraya ugrayan kisiler her gün Ya Allah Ya Sehid isimlerini gece yarisinda 329 kere okumaya devam ederse iftiradan kurtulur. Bununla birlikte zulüme ugrayan kisilerde ay boyunca 319 kere her gün bu ismi serifi tekrar ettigi takdirde zulümden kurtulurken kendisine zulmeden de cezasini bulur Allah’in izniyle.

EL-HAKK

Varligi hiç degismeden duran manalarina gelen EL HAKK ismini dogru bir ibadet hayatina ve saglam bir imana sahip olmak için, yine bununla birlikte basladigi isin sonunun gelmesi için günde 108 kere okumak gerekir.

Ya Hakk ismini zikreden kisiler gizli sirlara vakif olurken, halk arasinda sözü geçen güzel ahlakli biri haline gelir. Batildan uzak olur ve zikre devam edenler ibadetlerinde zorlanmazlar.

EL-VEKIL

Kendisine tevekkül edilen isleri en iyi sekilde yerine getiren anlamlarina gelen EL VEKIL ismini günde 66 kere okumaya devam eden kisiler Allah’tan her türlü yardimi görürler.

Ya Vekil ismini zikreden kisiler musibetlerden korunur ve rüzgar, gök gürültüsünden korkanlarin korkularindan yenmelerine vesile olur. Her sabah namaz sonrasinda 66 kere Ya Vekil ismini zikretmeye devam edenlerin rizik kapilari açilir. Düsman üzerine sahur saatlerinde yine 66 kere bu zikir çekilerek beddua edilirse düsman hezimete ugrar.

EL KAVIYY

Çok güçlü, pek güçlü manalarina gelen EL Kaviyy ismi serifini günde 116 kere okumaya devam eden kisilerin vücutlari saglikli ve güçlü olurken kansizliga da iyi gelir.

Ya Kaviyy ismini zikreden kisiler maddi ve manevi olarak kuvvetlenir. Himmetleri artarken günde 126 kere bu ismi zikredenlerin kalp ve ruhlarinin kuvveti de artar. Yolculuk esnasinda okundugu takdirde kaza bela görünmez. Agir bir yükü kaldirmak gerektiginde bu isim zikredilirse yük size agirlik vermez Allah’in izni ve inayetiyle.

EL- METIN

Çok saglam ve netameli olan anlamina gelen bu ismi serifi maddi ve anevi olarak güçlü ve saglam olmak için günde 500 kere okumak gerekir.

Ya Metin ismini her gün zöhre saatinde 500 kere okumaya devam edenler, fakirlik görmez, zayifliga düsmez, kötü ahlaktan kurtulur, maddi ve manevi anlamda kuvvetlenirler. Bir ay süre ile günde 1000 defa okumaya devam edenlerin bazi sirlara vakif olduklari bilinir.

EL- VELIYY

Sevdigi kullarinin dostu olan anlamina gelen bu ismi serifi, her isinde Allah’in yardimina mazhar olmak için günde 2116 kere okumak gerekir.

Ya Veliyy ismi serifini sürekli zikreden kisilerin kiyamet gününde hesaplari çabuk görülür. Okuyanin içi ve disi temizlenirken, Allah katinda da dereceleri artar. Bu ismi serifi gece ve gündüz 10 bin defa okuyan Allah’in veli kullarindan olur.

EL- HAMID

Bütün varligin kendi diliyle övdügü ve ancak kendisine hamd edilen anlamlarina gelen bu ismi serifi, kazancin genislemesi için günde 3844 kere okumak faydali olur.

Ya Hamid ismini sürekli zikredenler övgüye mazhar olurken, ahlaklari amelleri ve sözleri güzel olur. Tüm mahlûkatin sevgisini kazanirken hem maddi hem de manevi olarak güçlenir. Bütün zor isleri kolaylasir. Bu ismi serifi günde 5 vakit namazin ardindan 100 defa zikretmeye devam edenler Allah’in Salih ve Saliha kullarindan olurken, dünya adeta o kulun hizmetçisi olur.

EL-MUHSI

So

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu