Gusül Abdesti

Gusüle Nasil Niyet Edilir ?

Gusülde niyet Safii’de farz, Hanefi’de ise sünnettir. Niyet, kalpten geçen mana demektir.

Bu itibarla,

Yikanirken,

Cünüplükten temizlenmeye niyet ettim” diye kalbinden geçirmesi dahi niyettir. Mutlaka diliyle de söylemesi gerekmez. Bu yüzden, denizin kenarindan geçen kimse kaza ile suya düsse de bedeninin tümü islansa gusül yapmis kabul edilir. Niyet etmemis olmasi gusle engel teskil etmez. Yeter ki, bedeninde kuru yer kalmamis olsun. Yine de “niyet ettim cünüplükten temizlenmeye” demek süpheden kurtulmaya sebeptir.

Guslün adabi aynen abdest adabi gibidir. Gusletmek isteyen kimse önce besmele çekerek gusle niyet eder. Ellerini bileklerine kadar yikar ve üzerinde yapisip kurumus bir sey varsa onlari temizler. Sonra herhangi bir pislik olmasa bile avret yerlerini ve uyluklarini yikar. Sonra sag avucu ile agzina bolca su alarak iyice çalkalar; bunu üç defa tekrar eder; oruçlu degilse suyun bogazina ulasmasini saglar. Sonra yine sag eli ile burnuna üç defa su çekerek iyice temizler. Bundan sonra namaz abdesti gibi bir abdest alir. Sayet yikandigi yere su toplaniyorsa, ayaklari, abdest alirken degil gusülden çikarken yikar. Abdest aldiktan sonra, önce basina, sonra sirayla sag ve sol omuzlarina üçer defa su döker. Her defasinda vücudun her tarafini iyice ovusturur. Hiçbir yerinin kuru kalmamasi için dikkat eder. Bunun için saçlarinin, sakallarinin diplerine, göbeginin içine suyun ulasmasini saglar. Eger vücudunun bir yerinde, herhangi bir yaradan dolayi ilaç veya sargi varsa ve fazla su bunlara zarar verecekse, bunlann üzerinden suyu hafifçe geçirmekle yetinir; bu da zarar verirse sadece eliyle üzerini mesheder.

Yikanirken:

Gusülde dua okunmaz, üzerinde bir örtü yoksa kibleye dönülmez ve gereksiz yere konusulmaz. Iste farzlarina ve sünnetlerine riayet edilerek yapilan gusül budur.

Gusül yapmasi gereken bir kimse, agzina ve burnuna su alip iyice çalkaladiktan sonra akar bir suya, denize veya büyük bir havuza girerek vücudunun her tarafini islatirsa gusül yapmis olur.

Eger vücudunun bir yerinde, herhangi bir yaradan dolayi ilaç veya sargi varsa ve fazla su bunlara zarar verecekse, bunlarin üzerinden suyu hafifçe geçirmekle yetinir; bu da zarar verirse sadece eliyle üzerini mesheder.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu