Hz Muhammed S.A.V’ in Evlilik Dönemi

1- TICÂRET HAYÂTI

Bütün Mekke’liler gibi Hz. Muhammed (s.a.v.) ‘de amcasiyla birlikte ticâret yapiyordu. Gerek çocuklugunda, gerekse ticâret hayâtinda, dürüstlügü ile taninmisti. Sözünde durmadigi, yalan söyledigi, baskalarina zarar verecek bir davranista bulundugu, bir kimseyi incittigi asla görülmemis; dürüstlügü dillere destan olmustu. Bu yüzden Mekke’liler O’na “el-Emîn” (her konuda güvenilir kisi) diyorlardi. O’nun bu yüksek ahlâkini ögrenen Kureys’ in zengin kadinlarindan Hatice, kendisine sermâye vererek ticâret ortakligi teklif etti. Böylece Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ile Hatice arasinda ticâret ortakligi basladi.

2- HZ. HATICE ILE EVLENMESI

Kureys‘ in Esed ogullari kolundan Huveylid kizi Hatice zeki, dirâyetli, seref ve asâlet sâhibi, 39-40 yaslarinda zengin ve güzel bir hanimdi. Daha önce iki defa evlenmis ve dul kalmisti. Kureys‘ in ileri gelenlerinden pek çok isteyenler olmus, fakat hiç biri ile evlenmemisti. Güvendigi kimselere sermâye vererek ticâret ortakligi yapiyor, böylece servetini artiriyordu. Yüksek ahlâk ve âli-cenâbligi sebebiyle, kendisine müslümanliktan önce “Tâhire” denildigi gibi, sonra da “Haticetü’l-Kübra” denilmistir.

Hz. Hatice bir ticâret kafilesiyle Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v.)’i Sam’a gönderdi. Kölesi Meysere’yi de hizmetine verdi. Fakat Hz. Peygamber (s.a.v.) Sam’a kadar gitmedi; mallari Busra’da satarak geri döndü. Çünkü Bahîra’nin ölümünden sonra yerine geçen Râhip Nestûra‘da, Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Sam’a gitmesini uygun bulmamisti.

Üç ay kadar sonra, Hz. Muhammed (s.a.v.) beklenilenin çok üzerinde kazanç elde ederek döndü. Hz. Hatice, bu büyük insanin emniyet, dürüstlük ve gayretine hayran oldu. Daha sonra araya vasitalar girdi; evlenmeleri kararlastirildi. Bu esnâda Hz.Muhammed (s.a.v.) 25, Hz Hatice ise 40 yaslarindaydi.

Nikâh, Hatice’nin amcazâdesi, Varaka oglu Nevfel tarafindan Hz. Hatice’nin evinde kiyildi. Ebû Tâlib ile Varaka birer hitâbede bulunarak, her iki âilenin üstünlük ve meziyetlerini dile getirdiler. Esâsen, Hz. Peygamber (s.a.v.) ile Hz. Hatice’nin mesebleri Kusayy’da birlesir. Hz. Hatice’ye 20 disi deve mihir verildi. Nikâhtan sonra develer kesilerek dâvetlilere ziyâfet çekildi.

Evlenmelerinden sonra, Hz. Muhammed (s.a.v.), Hz. Hatice’nin evine geçti. Örnek ve mutlu bir âile yuvasi kurdular. Hz. Hatice, Hz. Muhammed (s.a.v.)’e derin bir saygi ve sevgi ile bagliydi. Peygamberliginden önce oldugu gibi, Peygamberlik devrinde de en büyük yardimcisi oldu. Yüksek ve essiz ruhlu bir hanim oldugunu gösterdi.

Peygamberimiz (s.a.v.)’de ondan son derece memnundu. O devirde çok evlilik âdet oldugu ve bir çok teklifler aldigi ve aralarinda yas farki da bulundugu halde, onun üzerine evlenmedi; ölümünden sonra da onu hep hayirla andi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu