Kelime-i Tevhid ve Fazileti

Ey Allah’in kulu! Unutma ki, Allah Subhânehu ve Teâlâ’nin sana verdigi dil ile söyleyecegin en büyük söz “La ilahe illallah” sözüdür.
Senden öncede insanlarin en hayirlilari olan peygamberlerin de söyledikleri en güzel ve en hayirli söz, en faziletli zikir yine bu sözdür.
Dilde söylenmesi kolay bir cümleyle söylenebilen bu söz, öyle manalari yüklenmistir ki mizanda agir gelmektedir.
Konu ile ilgili olarak Peygamber Efendimiz, Hazreti Nuh ve Hazreti Musa (Onlara selam olsun) gibi iki ulu’l-azm peygamberden bize haber vermektedir:
Ilkinde, “Nuh aleyhisselâm ölüm esnasinda ogluna söyle dedi:
‘Sana La ilahe illallah’i emrederim. Süphesiz ki, yedi kat gökler ve yedi kat yerler bir kefeye konmus olsalar, La ilahe illallah da diger kefeye konmus olsa, La ilahe illallah onlarin tamamina agir gelir. Yine yedi kat gökler ve yedi kat yerler, uçsuz bucaksiz bir halka olsalar, La ilahe illallah onlari kirardi.” (Ahmed bin Hanbel, Hakim, Buhari Edebul Müfret)
Ikincisinde ise, Musa aleyhisselâm kissasindaki olayi Rasulullah Efendimiz bize söyle aktarmistir:
“Musa dedi ki: ‘Ya Rabbi! Bana Seni hatirlayip dua edecegim bir seyi ögret.’ Allah söyle buyurdu: ‘Ey Musa! “La ilahe illallah” de. Musa dedi ki: ‘Ey Rabbim! Bütün kullarin bunu diyorlar.’ Bunun üzerine Allah söyle buyurdu: ‘Ey Musa! Yedi gökler ve içinde bulunanlar ile yedi yerler bir kefeye konsa, “La ilahe illallah” agir gelir.” (Hakim, Ibn Hibban)
Görüldügü gibi Rabbimiz, ulu’l-azm peygamberlerine bu sözü söylemelerini, o sözün katindaki degerini bildirmistir.
Bu öyle bir sözdür ki; kullarin yaraticisi bu sözün sahibi kullarindan razidir.

Bu öyle bir sözdür ki; Yüce Allah tüm insanlari bu sözün hakikatine çagirmak için (sayilarini ancak kendisinin bildigi kadar) elçilerini insanliga göndermistir.
Allah’in tüm peygamberlerinin davetinin özü iste bu büyük sözdür. Bu hakikat Allah’in yüce kitabi Kur’an-i Kerim’de söyle bildirilir:
“Senden önce hiçbir rasul göndermedik ki ona mutlaka ’Benden baska ilah yoktur; su halde bana kulluk edin! diye vahyetmis olmayalim.” (Enbiya 21/25)
Son elçisi efendimiz, önderimiz Hazreti Muhammedi de ayni söze çagirmak için göndermistir. Allah’in Rasulü insanlara:
“La ilahe illallah deyin kurtulusa erin” (Ahmed bin Hanbel; Müsned) buyurmustur.
Bu söz ahirette insanlarin kurtulusuna vesile oldugu gibi dünyada da kurtuluslarina sebeptir.
Zira Rasulullah:
”La ilahe illallah deyinceye kadar, insanlarla savasmakla emredildim. Her kim, La ilahe illallah derse malini ve canini benden korumus olur. Hesabi Allah’a kalir.” (Buhari, Müslim) Buyurmustur.
Bu kelimenin faziletine dair söylenmis seyler çoktur.
Bakiniz Hafiz Ibn Receb ’Kelimetul Ihlâs’ adli risalesinde sunlari demektedir:
“La ilahe illallah cennetin karsiligidir. Kim bu kelimeyi söyleyerek ölürse cennete girer. Bu kelime atesten kurtulustur ve en güzel hasenedir. Günah sayfalarini silerek kalpteki imani yeniler, varligini ortaya çikarir. Perdeleri ortadan kaldirir. Bu, söyleyeni Allah’in dogruladigi ve nebilerin söyledigi faziletli bir söz en güzel ve en faziletli zikirdir. Amellerin en faziletlisi ve sevabi en çok olanidir. Bu kelime köle azat etmeye esdeger bir sevap kazandirir. Seytandan Allah’a siginmadir. Hasrin korkusundan ve kabrin vahsetinden güvenli olmaktir. Kabirlerinden kalktiklarinda müminlerin bir isaretidir.
Onu söyleyene cennetin sekiz kapisi açilir ve hangisinden dilerse oradan girer. Onun hakkini vermediklerinden dolayi atese giren günahkâr müminler, günahlari kadar yandiktan sonra atesten çikarlar.”
Fakat çok iyi bilinmelidir ki; bu söz sadece dil ile söylenmekle kisiye fayda vermez. Bu sözü söyleyen kisi bu sözün manalarini kabul ederek hayatinda göstermelidir ki, bu sözün ehli olsun ve bu büyük söz ona faydali olsun. Aksi halde bu birtakim cahillerin söyledikleri gibi sadece dil ile söylendikten sonra diledigin tüm Islamsizliklari kabul edip, yasamak degildir.
Özetle, bu sözü söyleyip, kalbiyle tasdik ederek, gerektirdikleriyle hareket edenler için;
Allah’in rizasina ermek,
O’nun cennetine girip, cehenneminden korunmak,
günahlari sebebiyle cehenneme girdiyse orada ebedi kalmadan çikmak,
sefaate kavusmak,
kabir azabindan korunmak,
dünyada malin ve de canin korunmasi,
dünyada ve ahirette güven ve siginak vardir.
Simdi kisaca bunlara deginelim:

1.Allah’in Rizasi:

Yüce Allah Subhânehu ve Teâlâ bu sözün ehlinden razidir. Çünkü o kisiler yaratilis amacina uygun hareket etmis kisilerdir. Onlar; Allahin emir ve yasaklarini ögrenmisler, ögrendiklerini kabul etmisler, kabul ettiklerini söyleyerek, söylediklerini de samimiyetle hayatlarinda yasamislardir. Hatta bu kadarla da yetinmeyerek baskalarini da bu söze çagirmislar ve bu söz ugrunda baslarina gelenlere sabrederek, bu sözle Âlemlerin Rabbine kavusmuslardir. Bu hallerin sahiplerinden yüce Allah dünyada ve ahirette razi olmus ve olacaktir.

2.Cennete Girmek:

Âlemlerin Rabbinin vadi haktir ve O vadinden asla dönmez. Rabbimiz bu sözün ehlini cennete koyacagini bildirmistir.
“Allah mümin erkeklere ve mümin kadinlara içinde ebedi kalmak üzere altindan irmaklar akan cennetler ve Adn cennetlerinde güzel meskenler vaat etmistir. Allah’tan olan hosnutluk ise en büyüktür. Iste büyük kurtulus ve mutluluk budur.” (Tevbe 9/72)
Ve O’nun elçisi de bu gerçegi bize söyle bildirmistir:
“La ilahe illallah deyip de sonra bu söz üzerine ölen her kul, muhakkak ki cennete girer.” (Buhari, Müslim)

3.Cehennemden Korunmak:

Rabbimiz bu sözün ehlini cehenneme koymayacaktir. Bu söz kisiyi cehennemden uzaklastirip, cennete koyduracak bir sözdür.
“Kim cehennemden uzaklastirilip cennete konursa o, gerçekten kurtulusa ermistir.” (Âli Imran:3/185)
Ayrica Rasulullah da:
“La ilahe illallah diyerek bununla Allah’in vechini arzulayan kimseye, Allah cehennemi haram kilmistir.” ((Buhari, Müslim) Buyurmustur.

4.Cehennemden Çikmak:

Bu sözün ehli olan kisiler yasadigimiz su imtihan dünyasinda velev ki günahlar islemisler ve bu halleriyle de ölmüslerse Allah’in diledigi kadar cehennemin Müslüman için olan tabakasinda günahlarinin cezasini ödeyeceklerdir. Fakat bu kelimenin ehli olduklarindan orada ebedi azaba ugramayacaklardir.
Bir kutsi hadiste geçtigi gibi Rabbimiz onlar için:
“La ilahe illallah diyen ve kalbinde bir zerre miktari iman bulunan her kim varsa onu cehennemden çikarin!”(Buhari, Müslim) buyuracak ve onlar bulunduklari yerden çikarilarak cennete gireceklerdir.

5.Sefaate Kavusmak:

Sefaat kavrami bazi insanlar tarafinda istismar edilen bir konudur. Onlar yücelttikleri insanlari sefaat mevkisinde görerek kendilerine sefaat edilecegine inanirlar. Oysaki bu kendilerinden sefaat umulan kisilerin inançlari ve hayatlari arastirildiginda onlarin bu sözü kavrayamamis insanlar oldugu görülmektedir.
Buna ragmen sefaat Allah Subhânehu ve Teâlâ’ya ait olup bu sözün ehli olan diledigi kullarini Allah Subhânehu ve Teâlâ sefaatçi kilacaktir.
Elbette ki Allah Subhânehu ve Teâlâ’nin izni ile bunlarin önderi Rasulullah efendimiz olup, söyle buyurmustur:
“Insanlarin sefaatimle en mutlu olacak olani, kalbinden samimiyet ve ihlâsla ‘la ilahe illallah’ diyen kimsedir.”(Buhari)
Evet, bu söz hem sefaatçi olmaya, hem de sefaate ugramaya vesiledir.

6.Kabir Azabindan Korunmak:

Ehlisünnet ve’l-cemaate göre kâfirler ve günahkâr Müslümanlar için kabir azabi vardir. Ancak kabir azabina hiç ugramayacak olanlarda La ilahe illallah ehli olanlardir.
Konu ile ilgili olarak Imam Buhari rahimehullah Sahih’inde ‘Kabir Azabi hakkinda gelenler Babi’nda Rasulullah Efendimizden aleyhisselâm su hadisi serifi aktararak delil getirmistir:
“Mümin kabrinde oturtulup da (sorgu için kendisine) gelindiginde; o, La ilahe illallah ve Muhammed’ur Rasulullah’a sehadette bulunur. Iste yüce Allah’in su buyrugu bu anlamdadir: Allah iman edenleri o sabit sözde sabit kilar.” (Ibrahim14/27)

7.Dünyada Malin ve Canin Korunmasina Sebeptir:

Rasulullah aleyhisselâm bir hadisi seriflerinde söyle buyurmustur:
”La ilahe illallah deyinceye kadar, insanlarla savasmakla emredildim. Her kim, La ilahe illallah derse malini ve canini benden korumus olur. Hesabi Allah’a kalir.” (Buhari, Müslim)
Anlasilacagi üzere bu söz, mallarin ve canlarin korunmasina bir vesiledir.

8.Dünyada ve Ahirette Güven ve Siginak:

Rabbimiz Allah Subhânehu ve Teâlâ bir Kuran ayetinde söyle buyurmaktadir:
“Inanip da imanlarina herhangi bir zulüm karistirmayanlar var ya, iste güven onlarindir ve onlar dogru yolu bulanlardir.” (En’am 6/82)
Yine Rasulullah aleyhisselâm da bir hadisi seriflerinde:
“Her kim La ilahe illallah derse, zaman içerisinde, bir gün kendisine isabet edecek bir musibet gelip çatmadan önce ondan faydalanir” (Bezzar, Beyhaki) buyurmuslardir.
Bu hadiste La ilahe illallah’in faziletini, ehli için bir siginak ve dünyadaki bela ve musibetlerden korunup güvende kalindigini bizlere bildirmektedir.

Sonuç olarak; bu sözün faziletleri çoktur. Rabbim bizleri de bu sözün ehli olarak huzuruna varmayi nasip eylesin. Allahumme âmin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu