Mevlid kandili tarihi 2023 | Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili nedir? Müslümanlar için önemi nedir?

Mevlid kandili tarihi 2023 | Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili nedir? Müslümanlar için önemi nedir?

Mevlid kandili tarihi 2023 | Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili nedir? Müslümanlar için önemi nedir

2023 Diyanet dini günler takvimine göre Mevlid Kandili tarihi açıklandı. İslam dünyası için büyük bir öneme sahip olan bu mübarek gün, Hz. Peygamberimizin doğumunu anmak amacıyla ibadetler, dualar ve namazlarla kutlanacak. Mevlid Kandili, Peygamber Efendimiz’in (s.a.s.) dünyaya teşriflerinin yıl dönümü olarak coşkuyla karşılanır. Diyanet’in belirttiğine göre Mevlid Kandili, 26 Eylül 2023 Salı günü dualarla idrak edilecek.

Mevlid kandili ne zaman?

Mevlid Kandili bu sene 26 Eylül 2023 Salı günü gerçekleşecek.

Yılın son kandili Hazreti Muhammed’in dünyaya teşrifi dolayısıyla rebiülevvel ayının 12’nci günü idrak ediliyor.

Mevlid Kandili nedir?

Hazreti Muhammed’in dünyaya teşrifi dolayısıyla rebiyülevvel ayının 12’nci günü idrak edilen Mevlit Kandili, İslam dünyasının önemli gün ve geceleri arasında yer alıyor.

Sözlükte “doğum yeri ve zamanı” anlamına gelen mevlid kelimesi, İslâm kültüründe özellikle Hz. Peygamber’in doğumunu, bu vesileyle yapılan törenleri ve yazılan eserleri ifade etmek için kullanılır.

Mevlid Kandilinin Önemi ve Anlamı nedir?

Mevlid Kandili, insanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan rahmet elçisi Hz. Peygamber’in doğumunu kutladığımız özel bir gecedir. O, bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri anlamamızı ve hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştirmemizi sağlar. Kandiller; öze dönüşün, Yüce Yaratan’a yürekten yakarış ve yönelişin, günahlarla kirlenmeye yüz tutmuş gönülleri arındırmanın, geçici olanla kalıcı olanı fark etmenin, kalp gözümüzü açıp gönül dünyamızı temizlemenin fırsatı olan, nefsin yanıltıcı arzu ve isteklerinden uzaklaşmanın imkânlarını sunan kutlu zaman dilimleridir.

Mevlid Kandilinde Yapılabilecek İbadetler Nelerdir?

Mevlid Kandili’nde yapılacak ibadetler hakkında net bir ifade bulunmazken, 14. yüzyılda yaşayan İslam alimlerinden İmam Suyutî, konuyla ilgili olarak özetle şunları söylemiştir:

“İnsanların Mevlid-i Nebevi için toplanıp Kur’an okumaları, Hz. Peygamber (a.s.m)’in veladetiyle ilgili haberleri / menkıbeleri seslendirmeleri, bu münasebetle yemek tertiplemeleri bida-i hasenedir / güzel bir bidattır. Çünkü, bu toplantılarda Hz. Muhammed (a.s.m)’e karşı büyük bir tazim, bir saygı, onun dünyaya teşriflerinden ötürü büyük bir sevinç söz konusudur. Bu ise, sahibine büyük bir sevap kazındırır.” (bk. Suyutî, el-Havî li’l-fetavî, 1/272-şamile).

Mevlid gecelerinde toplanarak, mevlid kasidesi okumak, tatlı şeyler yedirip içirmek, hayrat ve hasenat yapmak, böylece, o gecenin şükrünü yerine getirmek müstehaptır. Salihlere elbise ve benzeri hediye vermek, bu geceye hürmet etmek olur. Bunları Allah rızası için yapmak çok sevap olur. Mevlid cemiyetinde, salihleri toplayıp, salevat okumak, fakirleri doyurmak, her zaman sevaptır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu