Sınavlara Girmeden Önce Okunması Gereken Dualar

Sınavlara Girmeden Önce Okunması Gereken Dualar

Lâ ilâhe illellâhül melikül hakkul mübîn

Sınavlara Girmeden Önce Okunması Gereken Dualar

قَالَ رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي . وَيَسِّرْ لِي . أَمْرِي وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِي . يَفْقَهُوا قَوْلِي

Kale rabbişrah li sadri. Ve yessir li emri. Vahlul ukdeten min lisani. Yefkahu kavli.

Anlamı: Ey Rabbim! Göğsümü aç, genişlet, işimi kolaylaştır. Dilimde bulunan düğümü, çöz de sözümü anlasınlar. (TAHA 25-28)

 

Okunuşu: “Rabbi zidnî ilmen

Mânası: “…Rabbim, ilmimi artır. (Tâ Hâ Sûresi 114)

 

Okunuşu: “Rabbi edhılnî mudhale sıdkın ve ahricnî muhrece sıdkın vec’al lî min ledunke sultânen nasîrâ.”

Mânası: “…Rabbim! Gireceğim yere dürüstlükle girmemi sağla; çıkacağım yerden de dürüstlükle çıkmamı sağla. Bana tarafından, hakkıyla yardım edici bir kuvvet ver.”  (İsrâ Sûresi 80)

 

Okunuşu: “Allâhümme innî eûzü bike min ilmin lâ yenfa‘ ve min kalbin lâ yahşa‘ ve min nefsin lâ teşba‘ ve min da‘vetin lâ yüstecâbü lehâ.”

Mânası: “Allahım! Faydasız ilimden, ürpermeyen gönülden, doyma bilmeyen nefisten ve kabul olunmayan duadan sana sığınırım.” (Müslim, Zikir 73)

Okunuşu: Allahümme’nfa’nî bima ‘allemtenî ve ‘allimnî ma yenfeunî verzugni ilmen tenfeunî bihî.”

Mânası: “Allah’ım! Bana öğrettiğin şeyleri hakkımda faydalı eyle, bana fayda verecek şeyleri öğret, beni, bana fayda verecek ilim ile nasiplendir.”  (Hâkim, De’avât, No: 1879, I, 510)

 

Sınava giren öğrencinin arkasından okunacak dua

-Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyümun, Hakemun, Adlün, Kuddüsün. İyyake na’büdü ve iyyakenesta’in. İnna fetahna leke fethan mubina.”

-Bismillahirrahmanirrahim,-“Rabbişrah li sadri. Ve yessir li emri. Vahlul ukdeten min lisani. Yefgahü kavli”

Bismillahirrahmanirrahim,”Ya Hayyu Ya Kayyüm, Birahmetike esteğisü.”

Rabbi yessir vela tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr”

 

Diğer Dualar

Rabbim, yarın büyük bir sınava gireceğim. Sana sığınıyor, yardımını diliyorum. İlmine ve merhametine dayanarak sana güveniyorum. Bana bilgi, anlayış ve hafıza ver. Zihnimdeki karmaşıklığı gider, odaklanmamı sağla. Sınav anında sakinliğimi korumama yardım et. Başarıya ulaşmamı nasip et. Dualarımı kabul et. Amin.

Ey Yüce Allah’ım, sınavda beni yönlendir ve aydınlat. Kararsızlık ve endişe yerine güven ve sükûnet ver. Bilgilerimi hatırlamamı kolaylaştır. Zorlu sorular karşısında zihnim açık olsun. Sınav sürecinde odaklanmış, huzurlu ve başarılı olmama yardım et. Dualarımı kabul et. Amin.

Rabbim, yarınki sınavda bilgi ve anlayışımı artır. Hafızamı güçlendir. Soruları anlamama ve doğru cevaplamama yardım et. Sınavda korku ve kaygı yerine cesaret ve huzur ver. Zihnimde netlik sağla, kararsızlıkla mücadele etmemi kolaylaştır. Dualarımı kabul et. Amin.

Ya Rabbi, sınavda başarıya ulaşmam için bana akıl, kavrayış ve hafıza ver. Zihnimdeki bulanıklığı dağıt. Sınavda sakin, odaklanmış ve güvenli olmamı sağla. Çalışmalarımı bereketlendir. Dualarımı kabul et. Amin.

Rabbim, sınavda hakkıyla çalıştığımı ve emek verdiğimi biliyorsun. Beni doğru yola yönlendir. Bilgi ve becerilerimle sınavımda başarılı olmama yardım et. Kalbime huzur ver, zihnimdeki karmaşayı dağıt. Dualarımı kabul et. Amin.

Bu dualar sadece örneklerdir ve kişinin inançları ve tercihleri doğrultusunda değişebilir. Önemli olan, sınava girerken içtenlikle Allah’a yönelmek ve başarı için dua etmektir. Duaların samimiyet ve içtenlikle yapılması önemlidir. Dualarınızın kabul olması dileğiyle, tüm öğrencilere ve ailelerine başarılar dilerim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu