Dinimizde Hediyeleşmenin Yeri

Dinimizde Hediyeleşmenin Yeri

Dinimizde Hediyeleşmenin Yeri

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Müsafeha edin, müsafeha kini, kırgınlığı giderir. Hediyeleşin, çünkü hediye, sevgiyi artırır, düşmanlığı giderir.) [İbni Asakir]

(Hediyeleşin, çünkü hediye, aradaki muhabbeti artırır.) [Beyheki]

(Hediyeleşin, çünkü hediye, dostluğu artırır, kini, düşmanlığı giderir.) [Taberani, Ebu Nuaym]

(Talep etmeden verilen hediyeyi kabul edin!) [Hakim]

(İstemeden verileni alın! O, Allahü teâlânın gönderdiği rızktır.) [Beyheki]

(Hediyeyi reddeden, Allahü teâlânın verdiğini reddetmiş olur.) [Ramuz]

(Davete icabet edin, hediyeyi reddetmeyin!) [Buhari]

(Hediye, Allahü teâlânın gönderdiği güzel bir rızktır. Hediyeyi kabul edin ve karşılığında daha güzelini verin!) [H.Tirmizi]

İslam Dininde Hediyeleşmenin Önemi

Dinimiz sadaka ve iyilik yapmanın önemini vurgulayan bir dindir. Hediyeleşme ise İslam toplumlarında yaygın bir uygulamadır ve sevgi, hoşgörü ve dayanışmayı pekiştirmek amacıyla gerçekleştirilir. İslam’da hediyeleşme, güzel niyetle yapılan bir davranış olarak değerlendirilir.

Kur’an’da ve hadislerde hediyeleşmenin değeri ve önemi vurgulanmıştır. Müslümanlar, birbirlerine hediye vererek sevgi ve bağlarını güçlendirebilirler. Hediye veren kişi, sevgisini, saygısını veya minnettarlığını ifade etmek ve karşı tarafa mutluluk vermek amacıyla bu eylemi gerçekleştirir. Hediyeleşme, aynı zamanda özel günlerde (doğum günleri, düğünler, bayramlar vb.) veya önemli olaylarda da yaygın olarak gerçekleştirilir.

İslam dininde hediyeleşirken bazı prensiplere dikkat etmek önemlidir. Öncelikle hediye vermek samimiyetle yapılmalı ve karşı tarafa güzellikler sunmak amacıyla gerçekleştirilmelidir. Hediye, helal kaynaklardan elde edilmeli ve İslam ahlakına uygun olmalıdır. Aynı zamanda hediye alma konusunda da mütevazı olmak, kabul etmek ve minnettarlık göstermek önemlidir.

Özetle, İslam dininde hediyeleşme sevgi, hoşgörü ve dayanışmayı pekiştiren bir davranış olarak kabul edilir. Ancak bu davranışın samimi, helal ve İslam ahlakına uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi önemlidir.

Sevdiğiniz (kıymet verdiğiniz ve önemsediğiniz) şeylerden infak etmedikçe gerçek iyiliğe asla erişemezsiniz.

Allah Teâlâ: “Sevdiğiniz şeylerden (Allah yolunda) infâk etmedikçe, gerçek iyiliğe aslâ erişemezsiniz. Her ne sarf ederseniz şüphesiz ki Allah, onu hakkıyla bilendir.” (Âl-i İmrân, 92) buyurmaktadır.

Hediyeleşmek, Peygamber Efendimizin de sünneti ve tavsiyesidir. Sahâbîleri tarafından çok sevilen Rasûlullah Efendimiz hem gelen hediyeleri kabul etmiş, hem de bizzat hediyeler takdim etmiştir. Hattâ ihtiyaç ve taleplere binâen kendisine gelen hediyeyi, hemen bir başkasına hediye ettiği görülmüştür. Hadîs-i şerîflerde şöyle buyrulur:

“Hediyeleşiniz ki, birbirinize olan muhabbetiniz ziyadeleşsin!” (Muvattâ, Hüsnü’l-Hulk, 16; Buhârî, el-Edebü’l-Müfret, no: 594; Münâvî, III, 271)

“Faziletlerin en üstünü, seninle akrabalık bağlarını kesenle irtibatını sürdürmen, sana vermeyene vermen, sana kötü söz söyleyeni bağışlamandır.” (Ahmed bin Hanbel, Müsnedi, III, 439)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu