Yarışmalarda elde edilecek ödülleri almak caiz midir?

Yarışmalarda elde edilecek ödülleri almak caiz midir?

Yarışmalarda elde edilecek ödülleri almak caiz midir?İ

Diyanete Göre

İki veya daha fazla kişinin aralarında doğrudan veya dolaylı olarak anlaşma suretiyle bir tarafın kazanacağı, diğer tarafın kaybedeceği şansa dayalı her türlü oyun, kumar kapsamında olup haramdır.
Kendi aralarında yarışacak kimselerden kazananın, üçüncü kişi tarafından vaat edilen ödülü alması ile kaybedenin bir zarara girmemesi esasına dayalı meşru içerikli yarışmalara katılmak ve buradan kazanılacak ödülleri almak ise caizdir (Kâsânî, Bedâî’, VI, 206; el-Fetâva’l-Hindiyye, V, 400).
Ancak, bu nitelikleri taşıyan bir yarışmaya katılabilmek için normal ulaşım ücreti dışında kontör göndermek vb. ilave ücret ödemek ya da bir ödeme taahhüdünde bulunmak, çekilişe katılmak için piyango bileti satın almak niteliğinde olduğundan yarışma bir tür kumara dönüşür.

Din İşleri Yüksek Kurulunun bu cevabı ne anlama geliyor?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, televizyon kanallarında büyük ilgi gören yarışmalarla ilgili bir vatandaşın sorusunu yanıtladı. Yüksek Kurul, kazananın üçüncü bir kişi tarafından vaat edilen ödülü alması ve kaybedenin zarara uğramaması esasına dayalı yarışmalara katılmanın caiz olduğuna karar verdi. Ancak, Kurul, yarışmalara katılmak için normal ulaşım ücreti dışında kontör göndermek gibi ek ücretler ödemek veya bir ödeme taahhüdünde bulunmanın haram olduğunu vurguladı. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, vatandaşların sanal ortamda gelen sorularını cevaplamaktadır. Bir vatandaşın “Yarışmalarda elde edilecek ödülleri almak caiz midir?” sorusunu değerlendiren Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Dini Soruları Cevaplandırma Platformu, yarışmalara katılmak için kontör veya ücret göndermenin haram olduğuna hükmetti. Bununla birlikte, bu tür bir yarışmaya katılmak için normal ulaşım ücreti dışında kontör göndermek veya benzeri ek ücretler ödemek, piyango bileti satın almak gibi davranışlar nedeniyle yarışmanın bir tür kumara dönüşebileceği belirtildi.

Market Çekilişleri

Bir vatandaşın “Market ve mağazalarda alışveriş karşılığında verilen çekiliş kuponlarına çıkan hediyeler helal midir?” sorusuna da açıklık getirdi.

Taraflardan birinin kazanıp diğerinin kaybettiği bütün şans oyunlarının kumar olduğuna dikkat çeken kurul, “Sadece kazananın karlı çıktığı, kaybedenin ise zarara uğramadığı uygulamalar ise kumar niteliğinde değildir. Müşterilerden birinin kazanması halinde diğerleri bir şey kaybetmemektedir. Ancak, çekilişe katılmak için ayrıca bir ücret ödenmesi halinde yatırılan para üzerinden şans yolu ile kazanç elde etme durumu söz konusu olacağından yapılan çekiliş işlemi kumar olur.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu