Haramdan Nasil Korunurum?

Bütün günahlar ve ahlâkî bozulmalar müstehcene bakisla baslar, bakisin israriyla gelisir, sonra fiilî günaha dönüsür. Üstelik gözler baktiklarinin resimlerini de çeker, hayal arsivinde depo eder. Nereye gitse, nerede olsa artik çektigi bu resimler, hayal âleminde gözlerinin önündedir. Böyle bir bakisin içine nefsani duygular karisacagi için öncelikle harama bakmak, harami izlemek caiz degildir.

Isra suresinin 32. ayetinde Allah; “Sakin zinaya yaklasmayin!” buyuruyor. Buradaki “yaklasmayin” emrinden hareketle alimler insani zinaya götürebilecek her türlü amelin yasak oldugunu ifade etmislerdir. Öncelikle yaklasmayip, uzaklasmak sarttir.

“Gözü haramdan korumak, gönlü afetten kurtarmaktir..”

Ne yapabiliriz?

?Öncelikle haramlardan kaçmak için en güvenli ve helal yol insanin kendisine uygun birisiyle evlenmesidir. Evlilik hem hayirlidir, hem de su fitne zamaninda insani koruyacak en iyi ve helal yoldur.

?Baska bir yol ise Oruç tutmaktir. “Bil ki, mide bedenin havuzu gibidir. Ondan yedi âzâya giden damarlar, irmaklar gibidir. Bütün sehvetlerin (arzu ve isteklerin) menbai midedir. Bu da insanda en kuvvetli bir arzudur. Zira Âdem (aleyhisselâm) Cennetten bu arzu sebebiyle çikmistir. Bu sehvet (arzu) diger arzularin aslidir. Zira karni doyunca, evlenmek ister. Buna ise mal, para olmadan girisilmez. Böylece mal hirsi kendisinde meydana gelir. Mal ve paraya mevki olmadan kavusulmaz. Makam ve mevkiyi ise insanlara hasim olmadikça koruyamaz. Bundan da haset (kiskançlik), inad, düsmanlik, kibir ve riya meydana gelir. O halde mideyi doldurmak bütün günahlarin aslidir. Emri altina alip, açligi âdet etmek de bütün hayirlarin basidir.” Kimyâ-i Saâdet (Imam-i Gazâlî)

“Ey gençler toplulugu! Sizden kim evlenmeye güç getirip imkan bulabiliyorsa evlensin; çünkü evlenmek gözü haramdan sakinmaya, yummaya daha uygun, namus ve iffeti korumaya daha elverislidir. Kim de evlenmeye güç getiremiyor, imkan bulamiyorsa, kendisine oruç tutmak gerekir; çünkü oruç, sehveti kesicidir.”Hadis-i Serif

?Namazlari Kuran’in emrettigi sekilde husu ile ve hakkini vererek kilmaya gayret göstermek, Kuran okumak, ilmi kitaplar okumak hem çok faydali, hem de sizi kötü seylerden uzak tutarak, ufkunuzu açacak seylerdir. Bunun yaninda bir isle mesgul olmak, muhtaçlara yardim etmekte sizi mutmain edecektir.

?Hayal, zihinde tasarlanan, canlandirilan ve gerçeklesmesi özlenen sey demektir. Mesela göze çarpan herhangi bir görüntü, hayalde bir kisim resimler ve suretler meydana getirir. Olmayacak hayaller kurmayin! Düsünüp düsünüp durmayin, düsündükleriniz yanlisa kaydikça sonuç vahim olacaktir. Önce kendinizi kandirirsiniz sonra o hayalin sadece kirikligi ve günahi size kalan olacaktir.

?Yanlislarin aklinizi çelmesine müsaade etmeyin. Zira bu yalnizca size zarar verecektir. Sizi harama sürükleyen seylerden uzak durun, BAKMAYIN! TUTUN KENDINIZI. Dua edin Allah’a haramlardan korunmak için. Kötü arkadaslari birakin. Spor yapin. Edepli giyinin. Edepli konusun. Yakinlarinizdan DUA ETMESINI isteyin size. Televizyonda izlediginiz seylere dikkat edin!! Sosyal aglarda, internette takip ettiginiz baktiginiz seylere dikkat edin, gördügünüz anda hemen uyanin ve kapatin. Hemen.

Hz. Ömer (ra) buyurur ki; “Su nefisleri gemleyiniz, çünkü o sizi kötü amaçlara götüren bir kilavuzdur. Süphesiz ki, bu hak agir ve aci, batil ise hafi ve hostur. Kötülüge yanasmamak, onu isleyip tevbe ile gidermekten daha kolaydir. Nice bakis sehvet tohumu eker ve nice ani lezzet uzun süreli kedere yol açar.”

Akilli olanin düsünmesi lazimdir. Sabahtan aksama kadar harama baktiginda, eline ne geçiyor? Herkes söyle bir tecrübelerini hatirlasin, bir sey kazanmadigi gibi, manevi olarak da hastalaniyor. Çünkü nazar aninda, seytan zehirli oklarini insanin kalbine sapliyor. Nasil, zahiri olarak, insana zehirli igne yapildiginda, vücudu zehirleniyorsa, manevi olarak da seytanin zehirli oklari, insanin kalbini ve aklini zehirliyor. Velhasil, harama bakmakla; insan hem Allah-u Zülcelal’in nurundan mahrum kaliyor, hem de seytana kendini zehirletmis oluyor. Insan, böyle küçük gibi görünen seylerle, kendini mahvediyor, hem dünyada, hem de ahirette huzursuz olacagi seyleri yapmis oluyor.

KENDINIZI NEFSINIZE KARSI GELMEK SURETIYLE KORUYABILIRSINIZ,Hataya düsmüs iseniz hemen güzel bir tövbe ile tövbe edip, Rabbinize DÖNÜN!! KENDINIZ YAPABILIRSINIZ, SADECE SIZ. INSAALLAH KORU KENDINI KARDESIM. Zira zarar gören ve üzülen sadece siz olursunuz sonunda, yanlis yollardan dogru mutluluk çikmaz kardesim. Tertemizler varken ziftlere bulasma. Tertemiz kalbin var, tertemiz sen varsin. Farkina var. Kendini koru.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu