Kadir Gecesi ve Okunacak Dualar

adir kelime olarak; deger, kiymet ve itibar anlamlarina gelir. Kadir Gecesi, Islam dinine göre, Kur’an-i Kerim’in vahiy yoluyla Islam Peygamberi Hz.Muhammed (s.a.v) e gönderilmeye baslandigi gecedir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular: “Kim faziletine inanarak ve mükâfâtini sadece Allah’tan ümid ederek Kadir Gecesini ihyâ ederse geçmis günahlari bagislanir.” (Hadîs-i Serîf, Müttefekun aleyh)

Kadir Suresi Kur’an-i Kerim’in doksan yedinci suresi olup bes ayet; otuz kelime ve yüz yirmi harften olusur.Fasilasi “râ” harfidir. Ismini ilk ayetinde geçen “kadr” kelimesinden alan bu surenin Mekke’de mi, yoksa Medine’de mi indigi konusunda ihtilaf vardir. Sure, insanlara Kur’an’in degeri ve önemi hakkinda bilgi vermektedir. Allah Teala, Hicr Suresinde “Bunu biz indirdik” buyurur. Yani Hz. Peygamber (s.a.v)’in arzusu ile degil bizim dilememiz sonucu indirilen apaçik bir kitaptir 0.

Kadr sözcügü burada su iki anlamda kullanilmis olabilir:

* Bunlardan biri, takdir anlamidir. Allah bu gece takdirleri yani kaderleri uygulamak üzere meleklere emir verir. Bunu, Duhân Suresindeki su ayet destekliyor: “O gece katimizdan her hikmetli emir sadir olur. “

* Diger anlami ise, azamet ve sereftir. Bu husus, surenin “Kadir gecesi bin aydan hayirlidir” ayetinde ifade edilmektedir. Nasil daha hayirli olmasin ki, Allah’in insanliga son mesaji bu gecede indirilmeye baslanmistir. Gece, degerini bu olaydan almaktadir. Ve bu geceyi anmak, insanliga rahmet olarak Kur’an’in inmeye basladigi bu geceyi ihya etmek Müslümanlara tavsiye edilmistir.

Kadir gecesinin hangi gün oldugu konusunda birçok görüs ileri sürülmüstür. Ancak ümmetin büyük âlimlerinin çogunlugunun görüsü, Ramazan ayinin yirmi yedinci gecesi oldugu seklindedir.
O gece öyle bir gecedir ki Kur’an ayetleri Hz. Muhammed (s.a.v)’in kalbine inmeye basladigi gecedir.
Islam, hiç bir zaman dis görünüsü benimseyen, sekle önem veren sekilci bir din degildir. Bin aydan daha hayirli olan Kadir gecesini bugünkü anlasildigi sekilde “Bir gecelik ibadetle bütün günahlardan arinilacak” görüsü ancak muttakiler, inanmis samimi Müslümanlar için geçerlidir. Ancak böyle insanlarin o gecedeki ibadetleri makbul olur, ve Kur’an’in nazil oldugu o ilk manaya erisilebilir. Kadir gecesini hatirlayip o geceyi imanla ve sevabini umarak geçirmek Islam’in saglam ve bir bütün olan terbiye metodunun bir yanini olusturmaktadir.

Kadr suresi neden indirilmistir
Bu surenin inisi hakkinda degisik rivayetler vardir. Bunlardan biri söyledir: Bir kere Resulüllah (s.a.v) Ashab-i Kirama Israilogullarindan birinin, silahini kusanarak Allah yolunda bin sene cihat ettigini bildirmisti. Ashabin buna hayret etmesi üzerine Cenabi Hak, Kadir suresini indirmistir (Tecrîd-Sarîh Tercemesi, VI, 313). Kadir Gecesi Denilmesinin Sebebi Bu geceye Kadir gecesi denilmesi seref ve kiymetinden dolayidiir. Çünkü:

a) Kur’an-i Kerim bu gecede inmeye baslamistir.
b) Bu gecedeki ibadet, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapilan ibadetten daha faziletlidir.
c) Gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler Allah Tesl’nin ezeli kaza ve takdiri ile ilgili meleklere bu gece bildirilir (Tecrîdi Sarih Tercemesi, VI, 312).
d) Bu gecede yeryüzüne Cebrail ve çok sayida melek iner.
e) Bu gece tanyerinin agarmasina kadar esenliktir, her türlü kötülükten uzaktir. Yeryüzüne inen melekler ugradiklari her mümine selam verirler.

“Kadir Gecesi dua ve istigfar etmek namazdan sevimlidir. Kur’ân okuyup sonra dua etmek daha güzeldir.” (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313)

Hz. Aise (r.ah) söyle anlatiyor: “Ey Allah’in Resulü! Kadir gecesine rastlarsam nasil dua edeyim? diye sordum. Resulüllah (s.a.v):

“Allahümme inneke afüvvün tühibbü’l-afve fa’fu annî ” diye dua et, buyurdu (Tecrîd-i Sarih Tercemesi, VI, 314).

Anlami; Allahim sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet

BISMILLAHI’R-RAHMANI’R-RAHîM

Ey talihsizlerin siginagi, Ey âcizlerin güç kaynagi, Ey dertlilerin tabibi, Ey yolda kalmislarin yol göstereni!, Ey çaresizler çaresi! ve Ey her duada bulunana icabet eden ululuk tahtinin Sultani!

Içinde bulundugumuz bu Kadir Gecesi hürmetine bizleri affeyle Ya Rabbi!

Ya Rabbi, Ilahi yarabbi Ibadetlerimi kabul et Ya Rabbi, günahlarimi affet Ya Rabbi, Bana ve aileme lütfettigin, bahsettigin, nasip ettigin, ihsan ettigin, bütün nimetler için sana hamd-ü senalar olsun ya Rabbi

Ya Rabbi, Ilahi yarabbi, Bana herseyin iyisinden hayirlisini nasip et Ya Rabbi. Sana karsi nankör olmaktan ve sana isyan etmekten yine sana siginirim Ilahi. Günahlarimi bagisla, hata ve kusurlarimi ört Ya Settar.

Ilahi Ya Rabbi, Bana ve aileme saglik ve afiyet ver, bizleri her türlü kötülükten, fenaliktan, kötü insanlarin serrinden, seytanin serrinden, seytanlasmis insanlarin serrinden, görünür görünmez kazalardan belalardan, afetlerden, musibetlerden, acizlikten, miskinlikten, tembellikten, yaslilik zamanimda bunamaktan, korkakliktan, cimrilikten ve insanlarin kahrini almaktan muhafaza et Ya Rabbi.

Ya Rabbi Ilahi Ya Rabbi, Bu dünyada islam üzere müslüman olarak yasayip, islam üzere müslüman olarak ölmeyi nasip et Ya Rabbi.

Ya Rabbi Evlatlarimi bana hayirli evlatlar olarak bagisla, evimi ve ailemi geçindirmekten, onlarin ihtiyaçlarini karsilamaktan, evlatlarimi okutup islam üzere yetistirmekten beni aciz ve mahrum birakma Ya Rabbi.

Ilahi Ya Rabbi Beni, ailemi, yakinlarimi ve bütün müslümanlari koru Ya Rabbi. Dertlerimize deva, hasta olanlarimiza sifa, ögrencilerimize hayirli basari, çalisanlarimiza helalinden bereketli kazanç, bekarlarimiza hayirli kismet, evli olanlarimiza huzur ve mutluluk, yaslilarimiza kolaylik ve sabir, borçlu olanlarimiza ferahlik nasip et Ya Rabbi.

Ilahi, Bütün günahlarimla geldim huzuruna, ben kulunum, sen Rabbimsin, ben acizim sen güçlüsün, Bu mübarek ayda, bu mübarek gecede kendi aczimin farkinda olarak senin yüce makamina basimi koydum, senin sonsuz rahmetine ellerimi açtim.

Ver Ya Rabbi bana da rahmetinden ver, sen affedicisin affetmeyi seversin beni de affet Ya Rabbi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu