2022-11-29 09:19:32 0 Yorum
0/0

Hz Muhammed S.A.V' in Evlilik Dönemi

1- TİCÂRET HAYÂTI

Bütün Mekke’liler gibi Hz. Muhammed (s.a.v.) 'de amcasıyla birlikte ticâret yapıyordu. Gerek çocukluğunda, gerekse ticâret hayâtında, dürüstlüğü ile tanınmıştı. Sözünde durmadığı, yalan söylediği, başkalarına zarar verecek bir davranışta bulunduğu, bir kimseyi incittiği asla görülmemiş; dürüstlüğü dillere destan olmuştu. Bu yüzden Mekke’liler O’na “el-Emîn” (her konuda güvenilir kişi) diyorlardı. O’nun bu yüksek ahlâkını öğrenen Kureyş' in zengin kadınlarından Hatice, kendisine sermâye vererek ticâret ortaklığı teklif etti. Böylece Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ile Hatice arasında ticâret ortaklığı başladı.

2- HZ. HATİCE İLE EVLENMESİ

Kureyş' in Esed oğulları kolundan Huveylid kızı Hatice zeki, dirâyetli, şeref ve asâlet sâhibi, 39-40 yaşlarında zengin ve güzel bir hanımdı. Daha önce iki defa evlenmiş ve dul kalmıştı. Kureyş' in ileri gelenlerinden pek çok isteyenler olmuş, fakat hiç biri ile evlenmemişti. Güvendiği kimselere sermâye vererek ticâret ortaklığı yapıyor, böylece servetini artırıyordu. Yüksek ahlâk ve âli-cenâblığı sebebiyle, kendisine müslümanlıktan önce “Tâhire” denildiği gibi, sonra da “Haticetü’l-Kübra” denilmiştir.

Hz. Hatice bir ticâret kafilesiyle Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v.)’i Şam’a gönderdi. Kölesi Meysere’yi de hizmetine verdi. Fakat Hz. Peygamber (s.a.v.) Şam’a kadar gitmedi; malları Busra’da satarak geri döndü. Çünkü Bahîra’nın ölümünden sonra yerine geçen Râhip Nestûra'da, Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Şam’a gitmesini uygun bulmamıştı.

Üç ay kadar sonra, Hz. Muhammed (s.a.v.) beklenilenin çok üzerinde kazanç elde ederek döndü. Hz. Hatice, bu büyük insanın emniyet, dürüstlük ve gayretine hayran oldu. Daha sonra araya vasıtalar girdi; evlenmeleri kararlaştırıldı. Bu esnâda Hz.Muhammed (s.a.v.) 25, Hz Hatice ise 40 yaşlarındaydı.

Nikâh, Hatice’nin amcazâdesi, Varaka oğlu Nevfel tarafından Hz. Hatice’nin evinde kıyıldı. Ebû Tâlib ile Varaka birer hitâbede bulunarak, her iki âilenin üstünlük ve meziyetlerini dile getirdiler. Esâsen, Hz. Peygamber (s.a.v.) ile Hz. Hatice’nin mesebleri Kusayy’da birleşir. Hz. Hatice’ye 20 dişi deve mihir verildi. Nikâhtan sonra develer kesilerek dâvetlilere ziyâfet çekildi.

Evlenmelerinden sonra, Hz. Muhammed (s.a.v.), Hz. Hatice’nin evine geçti. Örnek ve mutlu bir âile yuvası kurdular. Hz. Hatice, Hz. Muhammed (s.a.v.)’e derin bir saygı ve sevgi ile bağlıydı. Peygamberliğinden önce olduğu gibi, Peygamberlik devrinde de en büyük yardımcısı oldu. Yüksek ve eşsiz ruhlu bir hanım olduğunu gösterdi.

Peygamberimiz (s.a.v.)’de ondan son derece memnundu. O devirde çok evlilik âdet olduğu ve bir çok teklifler aldığı ve aralarında yaş farkı da bulunduğu halde, onun üzerine evlenmedi; ölümünden sonra da onu hep hayırla andı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hz.MUHAMMED (S.A.V.) "https://sirlarinsirri.com/hzmuhammed-sav/peygamber-efendimizin-mucizeleri" title="Peygamber Efendimizin Mucizeleri">0 Yorum

Peygamber Efendimizin Mucizeleri

2022-11-28 20:55:31

Peygamber Efendimiz S.A.V'in yüzlerce mucizesi olduğu bilinmektedir.

...

Hz.MUHAMMED (S.A.V.) "https://sirlarinsirri.com/hzmuhammed-sav/hz-muhammed-sav-in-evlilik-donemi" title="Hz Muhammed S.A.V' in Evlilik Dönemi">0 Yorum

Hz Muhammed S.A.V' in Evlilik Dönemi

2022-11-29 09:47:10

1- TİCÂRET HAYÂTI

Bütün Mekke’liler gibi Hz. Muhammed...

Hz.MUHAMMED (S.A.V.) "https://sirlarinsirri.com/hzmuhammed-sav/hz-muhammed-sav-in-soy-agaci" title="Hz. Muhammed S.a.v' in Soy Ağacı">0 Yorum

Hz. Muhammed S.a.v' in Soy Ağacı

2022-11-27 19:10:59

Hz.İsmail' e kadar dayanan bir soy ağacı bulunuyor, Son Peygamberimiz Hz.Muhammed S.A.V<...

Henüz hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yapmak istermisin?

Bir yorum yap

Adınız*
E-mail*
Yorum*

ARAMA

ZİKİR MATİK

NAMAZ VAKİTLERİ

Yazarlarımız

Esma-ÜL Hüsna

Sponsor

#

E-bülten

En Çok Okunanlar

Sosyal Medya

Zaman Akışı

2022-10-06 23:04:03

Yeni bir yorum yapıldı.

2022-08-30 23:54:38

Yeni bir yorum yapıldı.

2022-08-30 08:20:49

Yeni bir yorum yapıldı.

2022-08-25 12:22:03

Yeni bir yorum yapıldı.

2022-08-24 06:26:24

Yeni bir yorum yapıldı.