Kadir Gecesi Namazi

Kadir Gecesi bu sene cuma gecesine denk geldi. Kadir gecesini namaz ibadeti ve dualarla geçirmek gerekiyor. Peki Kadir gecesi namazi kaç rekattir ve nasil niyet edilerek saat kaçta kilinir? 

Meleklerin yeryüzüne indigi gece olan Kadir Gecesifaziletleri ve önemi sebebiyle essiz bir gecedir. Kadir Gecesi’nde Kur’an okuyup dua etmek 2 rekat nafile namazi veya 4 rekatlik Kadir suresi ile hacet namazikilmak gerekir. Kadir Gecesi hacet namazi her rekat Fatiha ve 3 Kadir suresi okunarak kilinir.

KADIR GECESI NAMAZI SAAT KAÇTA KILINIR?
Kadir Gecesi namazi yatsi namazindan sonra vitir vacibin pesinden kilinir. Kadir gecesi namazinin vakti, yatsi namazindan sonra baslar ve tan yeri agarincaya kadar yani imsak kesilinceye kadar devam eder. Kadir Gecesi namazini yatsinin pesine kilamayanlar sahurda da kilabilir.

KADIR GECESI NAMAZINA NASIL NIYET EDILIR?
4 veya 12 rekat olarak kilinan Kadir Gecesi namazina nasil niyet edilir?Kadir Gecesi namazina niyet edilirken sunlar söylenir;

-“Ya Rabbi! Bu gece hürmetine, Efendimiz hürmetine, Rahmet-i ilahin hürmetine, benim tevbelerimi kabul eyle… Aff-i ilahiyene,feyz-i ilahiyene mazhar eyledigin zümreye(topluluga) ilhak eyle… Allahu Ekber..

KADIR GECESI NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Bin aydan hayirli görülen Kadir Gecesi ‘nde edilen ibadetler ve kilinan namaza sayisiz sevap yazilir. Peki Kadir Gecesi namazi nasil kilinir ve kaç rekattir? Kadir Gecesi kilinan hacet namazi 4 rekattir ve Kadir Suresi ile birlikte kilinir. 

1. Rekatta: Fatiha ile 3 Kadir suresi.
2. Rekatta: Fatiha ile 3 Ihlas suresi
3. Rekatta: Fatiha ile 3 Kadir suresi
4. Rekatta: Fatiha ile 3 Ihlas suresi

KADIR GECESI NAMAZI KILINISI
Kadir namazinin kilinisi da söyledir;
Iki rekatta bir Tahiyata oturulur. Selamdan sonra 11 defa “Allah-u Ekber , Alah-u Ekber, Lailahe illlahu valahu ekber Allah-u Ekber velillahi hamd” denir.

Bundan sonra 100 defa Israh suresi 100 defa Kadir suresi okunur.

Mümkünse kandil gecesi bir de Tesbih Namazi kilmalidir.

Kadir suresi Arapça okunusu

Bismillahirrahmânirrahîm.
1- Inna enzelnahü fiy leyletilkadr
2- Ve ma edrake ma leyletülkadr
3- Leyletülkadri hayrüm min elfi sehr 
4- Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr
5- Selamün hiye hatta matle’ilfecr

Kadir Suresi Türkçe anlami
Rahmân ve Rahîm olan Allah’in ismiyle.
1- Biz o (Kur’ân)nu Kadir gecesinde indirdik. 
2- Kadir gecesinin ne oldugunu sen nereden bileceksin?
3- Kadir gecesi bin aydan daha hayirlidir.
4- Melekler ve Ruh (Cebrail veya Ruh adindaki melek) o gece Rablerinin izniyle, her is için inerler. 
5- O gece, tanyeri agarincaya kadar süren bir selâmettir.

KADIR GECESI DUASI PEYGAMBERIMIZIN DUASI

1 defa:

“Allâhü ekber. Allâhü ekber. Lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Allâhü ekber. Ve lillâhil-hamd”

-100 “Elem nesrah leke sadrak…”

-100 “Innâ enzelnâhü fî leyletil-kadr…”

-100 defa da Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz’in Hazret-i Âise (r.a.) Vâlidemiz’e ögrettigi su duâ okunup, sonra duâ yapilir:

-“Allâhümme inneke afüvvün kerîmün tühibbül-afve fa’fü annî” (Allah’im sen affedicisin, affi seversin, beni affeyle.)

KADIR GECESI OKUNACAK TÜRKÇE DUA
Kadir Gecesi namaz kilip ibadetinizi yaptiktan sonra dileklerinizin kabulü için dua etmeyi unutmayin. Sizler için Kadir Gecesi duasini Türkçe duasini Nihat Hatipoglu’ndan sunuyoruz. Asagidaki playere basarak Kadir Gecesi duasini dinleyip eslik edebilirsiniz.

 

BISMILLAHI’R-RAHMANI’R-RAHîM

Ey talihsizlerin siginagi, Ey âcizlerin güç kaynagi, Ey dertlilerin tabibi, Ey yolda kalmislarin yol göstereni!, Ey çaresizler çaresi! ve Ey her duada bulunana icabet eden ululuk tahtinin Sultani!

Içinde bulundugumuz bu Kadir Gecesi hürmetine bizleri affeyle Ya Rabbi!

Allahim
Sen bizleri ufku, inanci ve davranislariyla tam bir ruh ve mana kahramani eyle! Derinlik ve zenginligimizi bilgi ve müktesebatimizla birlikte gönül zenginligi, ruh saffeti ve hakka kurbetimiz itibariyla yap Ya Rabbi!

Allahim,
Sen bizleri, kalbi ve ruhi hayata programli, maddi manevi bütün kirlerden uzak durmaya kararli, cismani ve bedeni isteklere karsi her zaman teyakkuzda, Kin, nefret, hirs, hased, bencillik ve sehvet gibi hastaliklarla mücadele azmiyle gerilmis tevazu ve mahviyet abideleri eyle Ya Rabbi!

Allahim,
Sen bizleri her zaman hakki tutup kaldirma pesinde, mülk ve melekut alemiyle alakali duyup hissettiklerini baskalarina duyurma istiyakiyla yanip tutusan digergamlardan eyle Ya Rabbi!

Allahim,
Sen bizleri, olabildigine sabirli ve temkinli, konusup gürültü çikarmadan daha çok, inandiklarini yasayan, yasadiklariyla baskalarina da örnek olan bir iman ve aksiyon insani eyle Ya Rabbi!

Allahim,
Sen bizleri dur-durak bilmeden sürekli kosan, Hak’ka yürüyenlere yürümenin âdâbini ögreten, iç dünyasi itibariyla her zaman ocaklar gibi cayir cayir yanan ve yanarken de asla gam izhar eylemeyen; eyleyip agyâri âhina âgâh kilmayi düsünmeyen her zaman içten içe yanan ve kendine siginanlarin ruhlarina hararet üfleyen kullarindan eyle Ya Rabbi!

Allahim,
Hedefimizde hep öteler tüllenip dursun. Bizler Hak rizasina baglanmis, sürekli ilerleyen ve sürekli mesafelerle yaka paça olan iman insanlari olalim ya Rabbi! Matlûbumuza ulasacagimiz ana kadar hep bir küheylan gibi kosalim; kosarken de herhangi bir beklentiye girmeyelim Ya Rabbi!

Allahim,
Sen bizleri öylesine içten bir hakikat eri eyle ki, oturup kalkip sürekli yeryüzünde hakki ikame etmeyi düsünelim ve senin hatirin söz konusu oldugunda da rahatlikla bütün arzularimizdan ve isteklerimizden vazgeçebilelim Ya Rabbi!

Allahim,
Herkese sinemizi açalim, herkesi sefkatle kucaklayalim ve toplum içinde hep bir siyanet melegi görüntüsü sergileyelim. Ama senden baska kimseden de bir sey beklemeyelim Ya Rabbi!

Allahim,
Sen bizlere Tavirlari, davranislari itibariyla herkesle uyum içinde olmayi lutfet. Hiç kimseyle cedellesmeyelim. Hiç kimseye karsi düsmanlik beslemeyelim. Kat’iyen baskalariyla rekabete ve sürtüsmeye girmeyelim. Dinimize, ülkemize ve ülkümüze hizmet eden hemen herkesi sevelim. Bütün olumlu faaliyetlerinden ötürü herkesi alkislayalim. Baskalarinin anlayislarina hem de konumlarina saygili kalmaya alabildigine itina gösterelim ya Rabbi!

Allahim,
Kendi gayret ve aktivitelerimizin yaninda, senin tevfik ve inayetine de fevkalâde önem verelim. Her hareketimizde rizana mazhar olma yollarini arastiralim. Senin inayetine vesile sayilan birlige-beraberlige olaganüstü ihtimam gösterelim Ya Rabbi!

Allahim,
Sen bizleri bir Hak âsigi ve Hak rizasi sevdalisi eyle. Nerede ve hangi sartlar altinda olursa olsun bütün hareketlerimizi senin hosnutluguna baglayalim. Seni memnun etme yolunda ölesiye bir hirs gösterelim ve böyle bir hedefe ulasmak için de bütün varimizi feda edebilelim, dünyevî-uhrevî her seyden vazgeçebilelim Ya Rabbi!

Allahim,
Düsünce dünyamizda “benim yapmam”, “benim basarmam”, “benim sonuçlandirmam” gibi merdud mülâhazalara asla yer verme Ya Rabbi! Yerine getirilmesi gerekli olan seyleri kim yaparsa yapsin, kendimiz yapmis gibi memnun olalim, baskalarinin basarilarini kendi basarilarimiz sayalim, öncülük yapma seref ve payesini de onlara birakalim Ya Rabbi!

Allahim,
Her zaman kendimizle yaka-paça ve kendi ayiplarimizla mesgul olalim kimsenin eksigiyle-gedigiyle ugrasmayalim. Her firsatta iyi bir insan olma örnegi sergileyelim, baskalarini daha yüksek ufuklara yönlendirip herkese bir hüsn-ü misal olalim Insanlarin ayiplarina ve kusurlarina göz yumalim. Onlarin olumsuz tavirlarina tebessümle karsilik verelim, kötülüklerini iyilikle savalim ve elli defa rencide edilsek de, bir kerecik olsun kimseyi kirmayi düsünmeyelim Ya Rabbi!

Allahim,
Hayatimizi iman-i kâmil yörüngeli ve ihlas donanimli yasamayi en birinci mesele bilelim. Duygulari, düsünceleri ve davranislari itibariyla Hakrizasina kilitlenmis bir hakikat eri olalim. Beraber yürüdügümüz, ayni mefkûreyi paylastigimiz kimselerle asla rekabete girmeyelim. Onlarakarsi kat’iyen kiskançlik duymayalim; aksine, onlarin noksanlarini giderip, eksiklerini tamamlayalim ve onlara karsi hareketlerimizde hepbir vücudun uzuvlarindan herhangi bir organmis gibi davranalim Ya Rabbi!

Allahim,
Tam bir îsar rûhuyla; makam ve mansip, paye ve söhret gibi maddî-manevî hemen her konuda yol arkadaslarimizi öne çikarip kendimiz gerilerden gerilere çekilerek onlarin basarilarinin tellali gibi davranalim, kardeslerimizin mazhariyetlerini alkislayip muvaffakiyetlerini de bir bayram sevinciyle karsilayalim Ya Rabbi!

Allahim,
Baskalarinin düsünce ve hareketlerine karsi hep saygili kalmaya çalisalim. Paylasmaya, beraber yasamaya açik duralim. Oturup kalkip ayni mefkûre insanlariyla müsterek hareket etme yollarini arastiralim, müsterek projeler gelistirelim ve “ben” yerine “biz”i ikame etme gayreti gösterelim. Dahasi, baskalarinin mutlulugu yolunda rahatlikla kendi saadetimizi feda edebilelim ve bunlari yaparken de kimseden herhangi bir teveccüh beklemeyelim. Hatta böyle bir beklentiye girmeyi kendi hesabimiza bir düsüs sayalim; yilandan-çiyandan kaçtigimiz gibi önde görünmekten, namdan-sandan kaçalim ve unutulma murakabesine dalalim Ya Rabbi!

Allahim,
Kimsenin kilina dokunmayalim, saldiriya saldiriyla mukabelede bulunmayalim. En kritik durumlarda bile hep dengeli hareket edelim. Her zaman fenaliklara karsi iyilikle mukabelede bulunalim. Kötülükleri kötülerin isi sayip, bir iyilik âbidesi gibi davranalim Ya Rabbi!

Allahim,
Hayatimizi Kur’ân ve Sünnet çizgisinde Hak dostlugu, takva, azimet ve ihsan suuru çerçevesinde yasayalim. Benlik, gurur, söhret gibi kalbi öldüren hislere karsi sürekli tetikte bulunalim kendimize nisbet edilen güzellikleri “her sey senden” deyip sana verelim. Iradeye vâbeste islerde de her zaman “ben”den kaçip, “biz”e siginalim. Hiç kimseden korkmayalim. Hiç bir hâdise karsisinda telâsa kapilmayalim ve dogru bildigimiz seylerden asla geriye durmayalim Ya Rabbi!

Allahim,
Kimseye gücenmeyelim; hele Hak’ka dilbeste olanlara kat’iyen kirilmayalim. Yol arkadaslarimizi herhangi bir fenalik içinde gördügümüzde onlardan uzaklasmayalim. Perdeyi yirtip onlari utandirmayalim; utandirmak bir yana, böyle bir fenaligi gördügümüzde büyük bir hata islemis gibi kendimizi kinayalim. Mü’minlerin farkli yorumlara açik tavirlarindan dolayi onlar hakkinda sû-i zanda bulunmaktan kaçinalim; görüp duydugumuz seylere iyi yorumlar getirip ve kat’iyen olumsuz mülâhazalara girmeyelim Ya Rabbi!

Allahim,
Hareket ve faaliyetlerimizi, bu dünyanin bir ücret yeri degil de, bir hizmet mahalli oldugu mülâhazasina baglayalim. Her zaman memur bulundugumuz sorumluluklari fevkalâde bir disiplin içinde yerine getirelim. Netice ve sonuçla mesgul olmayi da sana karsi bir saygisizlik sayalim Ya Rabbi!

Allahim,
Dine, imana ve insanliga hizmeti, Hak rizasi yolunda en büyük bir vazife bilelim. Ne kadar büyük isler basarsak da, bundan nefsimiz adina maddî-manevî herhangi bir pâye çikarmayi hiç mi hiç düsünmeyelim Ya Rabbi!

Allahim,
Düzenimizin bozulmasindan dolayi ümitsizlige düsmeyelim. Insanlarin bize karsi olmasindan dolayi sarsinti yasamayalim. “bu dünya, darilma dünyasi degil, bir dayanma âlemidir” deyip disimizi sikip sabredelim, maruz kaldigimiz durumlardan kurtulmak için de alternatif çikis yollari arayalim en kritik anlarda dahi degisik stratejiler üretip
hep azm u ikdamda bulunalim Ya Rabbi!

Allahim,
Insanî degerlerin hor görüldügü, dînî düsüncede kirilmalarin yasandigi, her tarafta basi boslarin gürültülerinin duyuldugu günümüzde, baska bir sey degil, bizleri gönül insanlari eyle ya Rabbi!

Kadir Gecesi hürmetine gönül insanlari eyle Ya Rabbi!

Mübarek Ramazan hürmetine gönül insanlari eyle Ya Rabbi!

“Kadir gecesinde bir koyun sagma müddeti kadar namaz kilmak, ibâdet etmek, bir ay her geceyi ibâdetle geçirmekten daha kiymetlidir.” demistir.

KADIR GECESI IBADETLERI – NAMAZ VE KURAN

Kadir Gecesi ‘ni, namaz kilarak, Kur’ân-i Kerim okuyarak, tevbe, istigfâr ederek ve dua yaparak degerlendirmeli.

Üzerinde namaz borcu olanlarin nafile namazi kilmadan önce hiç degilse bes vakit kaza namazi kilmalari daha faziletlidir. Kazasi yoksa nafile kilar. 

Süfyan-i Sevrî: “Kadir Gecesi dua ve istigfar etmek namazdan sevimlidir. Kur’ân okuyup sonra dua etmek daha güzeldir.” demistir.

Bu gecenin öyle bir ani vardir ki o anda yapilan ibadet ve dualar mutlaka makbul olur. Bu önemli ani yakalamak için gecenin bütününü tevbe ve istigfar ile geçirmek gerekir. Gecenin bütününü ibadetle geçiremeyenler en azindan teravihten sonra bir miktar oturup dua etmelidirler.

KADIR GECESI NEDIR HADISLER
Resul-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz buyuruyor:

“Kim Kadir Gecesi’nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmis günahlari bagislanir.”

“Kadir Gecesi yatsi namazinda cemaatte hazir bulunan, ondan nasibini almistir.”

Peygamberimiz (sav) buyuruyor:

“Kadir gecesinde bir defa, Kadir sûresini okumak, (baska zamanda) Kur’ân-i kerîmi hatmetmekten daha sevâptir. Bu gece koyun sagma müddeti kadar namaz kilmak, ibâdet etmek, bir ay her geceyi ibâdetle geçirmekten daha kiymetlidir.”

KADIR GECESI’NIN ALAMETLERI

Dini alimler Kadir Gecesini anlamak için su tarifi yapiyorlar; Kadir gecesi, açik ve sakin olur, ne sicak, ne de soguk olur. Kadir Gecesi ‘nin ertesi sabah günes, kizil olup, suasiz dogar. Kadir Gecesi ‘nde köpek sesi duyulmaz diyen âlimler de olmustur. Ubeyd bin Ömer hazretleri anlatir:Kadir gecesi denizde idim, denizin suyunu içtim, tuzlu degildi, tatli ve hos idi. 

-Imam-i Sa’rani hazretleri, kendi Kadir Gecesi kesfini bildirmis ve (Ramazan, pazar günü baslarsa, Kadir gecesi 29. gecedir. Sali baslarsa 27. gece, persembe baslarsa 25., cumartesi baslarsa 23., pazartesi baslarsa 21., çarsamba baslarsa 19., cuma baslarsa 17. gecedir) buyurmustur.

-Ebül Hasan Harkani de Kadir Gecesi alemetini söyle anlatiyor:Bülug çagimdan beri Kadir gecesini hiç kaçirmadim. Ramazan ayinin ilk günü pazar günü basladiginda, Kadir gecesi 29. gece olurdu. Pazartesi günü basladiginda, 21. gece olurdu. Sali günü basladiginda, 27. gece, çarsamba günü basladiginda, 19. gece, persembe günü basladiginda, 25. gece, cuma günü basladiginda, 17. gece, cumartesi günü basladiginda, 23. gece olurdu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu