Miraç Kandili Gecesi ve Önemi

Miraç Kandili, Müslümanlarin büyük önem verdigi ve 8 Nisan’da baslayan “üç aylar”in ilki recep ayinin 27’nci gecesine denk geliyor. Islaminancina göre, Hazreti Muhammed, Miraç gecesi, Allah’in daveti üzerine Cebrail Aleyhisselam’in rehberliginde Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan semaya, yüce alemlere ve ilahi huzura yükseldi. Hazreti Muhammed, yolculugunda ”Burak” adli binekle seyahat etti.

Bes vakit namaz Miraç gecesi farz kilindi, Allah’a sirk kosmayanlarin cennete girecegi müjdesi de bu gecede verildi.

Miraç Kandili’nin önemi nereden gelmektedir? Miracin Hicret’ten bir yil ya da 16 ay önce Recep ayinin 27. gecesinde gerçeklestigine inanilir. Rivayete göre Hz. Muhammed gece vakti Kâbe’den alinip Burak adi verilen katir üstünde Mescid-i Aksa’ya götürülmüs, Burak’i Beytül Makdis’in (Süleyman Mabedi) kalintilarinin güneybati duvarina baglamistir. Muhammed sirasiyla eski Aksa denen bugünkü el-Aksa Camiinin altindaki yerden Mescid-i Aksa alanina girmis, oradan Kubbet-üs-sahra’nin bulundugu alana geçmis ve orada Isa, Musa, Zekeriya peygamberlerle bulusmustur. Günümüzde Nebi Minberi’nin bulundugu alanda bütün peygamberlere namaz kildirmis, oradan da Miraç Minberi’nin bulundugu alandan göge yükselmistir.

Hadislere göre Hz. Muhammed bu yükselmede gök katlarini Cebrail ile birlikte asarken sirayla Âdem, Yusuf, Yahya ve Isa, Idris, Harun, Musa ve Ibrahim peygamberleri görmüs, yedinci kat gökten sonra Sidret’ül münteha’ya çikmistir. Cebrail’in Sidretü’l-Münteha’dan ileriye geçememesi üzerine yolculugunu tek olarak sürdürmüs,zaman, mekân ve cihetin olmadigi ifade edilen katta Allah ile aracisiz görüsmüstür.

Anlatilana göre Hz. Muhammed Mekke’ye döndügünde yasadiklarinin gerçek olup olmadigindan kusku duyanlarin soru yagmuruna tutulmustur. Ama sorulara dogru cevap vermistir.

Islam’in ilk zamanlarinda dinin oruç, zekât, sehitlik ve hac gibi belli kurallari, prensipleri tam olarak belirlenmemisti. Gece namazlari ragbet görmekle birlikte, ibadet kurallari da açik ve seçik olarak belirlenmemisti. Rivayete göre Isra ve Miraç bu konudaki belirlenmeleri saglamis olaylardir. Buna göre miraçta;

Hz. Muhammed, Miraç sirasinda namaz vakitlerinin bes vakit olarak düzenlenmesi gerektigini ögrenmis ve Miraçtan sonra bu buyrugu Müslümanlara bildirmistir. Hadis kaynaklarina göre Miraç’ta önce 50 vakit olarak bildirilen namaz, Musa peygamberin bunun insanlara agir gelecegi seklinde ikazlari üzerine Hz. Muhammed’in birkaç kere geri dönüp Allah’tan namazi hafifletme dilegi üzerine bes vakte indirilmistir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu