Üç Aylarin Anlam ve Önemi

“Cennette Recep isimli bir nehir vardir. Sütten daha beyaz ve baldan daha tatlidir. Kim recep ayinda bir gün oruç tutarsa Allah Tealâ o kimseye bu nehirden su içirecektir.”

(Hadis-i Serif; Beyhakî, Fedâilü’l-Evkât, nr. 8)

 

Üç aylara bugün itibari ile girmis bulunuyoruz.

 

Cenâb-i Hakk (c.c.) biz mü’minler için rahmeti, feyiz ve bereketi bol olan günler ve aylar halketmistir. Nasil ki haftanin günleri arasinda Cuma günü faziletli bir gün ise, “üç aylar” olarak bilinen Receb, Saban ve Ramazan aylari da fazileti büyük, feyiz ve bereketi bol, mübarek aylardir. Zira Receb ayi girince;Peygamberimiz (s.a.v.): “Allahim! Receb ve Saban’i bize mübarek kil! Bizi Ramazan’a ulastir!” diye dua ederlerdi.

Bu aylarin Müslümanlarca degerli addedilmesinin sebeplerinden birisi de Peygamberimiz (s.a.v.)’in bu aylar hakkinda verdigi haberlerdir. Rasûlullah (s.a.v.) Efendimiz; “Recep Allah’in ayi, Saban benim ayim ve Ramazan ümmetimin ayidir.” buyurmustur.

Üç aylara kutsiyet kazandiran diger bir önemli özellik bes mübarek kandil gecesinden dördünün bu aylar içerisinde olmasidir. Receb ayinin ilk cuma gecesi Regâib kandilidir. Islâm âlimleri, Peygamberimiz (s.a.v.)’in bu gecede Yüce Allah’in manevi ikramlarina eristigini, bu sebeple sükür ve hacet için namaz kildigini bildirmektedirler. Yine Receb ayinin yirmi yedinci gecesi Islâm dünyasinda Miraç kandili olarak kutlanir. Bes vakit namaz bu gecede farz kilinmis, bu gece nâzil olan Bakara sûresinin son âyetleri ile Müslümanlarin sikintilarinin sona erecegi ve ümmet-i Muhammed’e Allah’a ortak kosmadiklari, tevhidden ayrilmadiklari takdirde Cennet’e girecekleri müjdelenmistir. Ayrica Isrâ suresinin bir bölümünde Islâmî emir ve yasaklari özet olarak içeren âyetler de bu gecede indirilmistir. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu