Miraç Kandili ve Namaz

Miraç Kandili Peygamber Efendimiz (sav)’in önce Mescid-i Harama oradan Mescid-i Aksa ve ardindanda Allah (c.c)’in huzuruna yükselme olayidir. Miraç gecesinin en önemli hediyesi ise namazdir. Kuran’da Miraç’tan bahseden ayetler Necm Suresinde geçer. 

MIRAÇ GECESI NAMAZI NASIL KILINIR?

Miraç Kandili namazi 12 rekat olarak kiliniyor, namaza nasil niyet edilir diye merak edenler için asagida açiklamasini verdik. Bu gece kutsal sayildigi için namazin kilinacagi özel bir saat veya vakit tahsis edilmemis. Islam alimlerine göre geceyi ibadetle geçirmek hayirlidir.

Miraç gecesi kilinacak namaz on iki rekattir. Iki rekatte bir selam verilerek kilinacak olan namaz on iki rekat ile bitirilir. Her rekatte Fatihadan sonra on kere ihlas okunur. Kilinma zamani yatsi namazi kilindiktan sonra, imsak vaktine kadar ki herhangi bir vakit olabilir. Bu oniki rekat namaz bittigi zaman selamdan sonra yüz defa:

“Sübhanallahi vel hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyül azim” duasi okunur. Ardindan da yüz kere istigfar yapilir.

MIRAÇ GECESI NELER YAPILMALI?

Mi’raç Gecesi: Receb ayinin 27.nci gecesidir. Yatsi namazindan sonra 12 rek’at namaz kilinir. 2 rek’atte bir selâm verilir. Her rek’atte 1 Fâtiha-i Serîfe, 10 Ihlâs-i Serîf okunur. Namazdan sonra; 100 defa”Sübhanallahi velhamdülillahi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekber, ve lâ havle velâ kuvvete illâ billahil aliyyil azim” 100 defa istigfar, 100 defa salâvat-i serîfe okunur.

10 gün 100 defa “Sübhanallahü hayyül Kayyum”

10 gün 100 defa “Sübhanallahü ehadüs Samed”

10 gün 100 defa “Sübhanallahü gafurur Rahiym” zikirlerini yapmak müstehaptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu