Yuva Kurmada Zorlamak

Yuva kurmak, evlat sahibi olmak müthis bir sey… Tamam. Ama acaba çok üstüne gitmesek mi insanlarin?

Kizlar 25’i, erkekler 30’u geçince toplum “eeee ne zaman evleniyorsun”, “evlen artik”, “senin de basin bi baglansin” diye basliyor konusmaya. Anne babalar sirf mürüvvet görmek için hastayi, akli dengesi yerinde olmayani, siniri tepesinde olani, kendine bakamayacak durumda olani bile bir dengini bulup evlendiriyorlar. Bir bak bakalim önce evinde, senin oglun öfkesini kontrol edebiliyor mu, bir ailenin sorumlulugunu alabilecek yapida mi? Bir bak bakalim kizin bir yuvayi geçindirebilecek mi, kendi ayaklarinin üzerinde durabilecek, kendini koruyabilecek mi? Toplum buna bakmaz, bunlar toplumu baglamaz. Onlar ancak sormayi bilir, “eee yok mu evlilik?” 

Var! Bak bu gencecik kizi bu serseriye verdiler, ona yuva kurdular, kiza cehennemi yasattilar.

Sonra basliyor, “çocuk yok mu çocuk?” sorulari. Kimse sormuyor, bu kadin anne olabilecek durumda mi, sabirli mi, gayretli mi? Kimse sormuyor, bu adamdan baba olur mu? Çünkü bunlarin dünyaya getirdigi çocugun her gün yedigi dayak, isittigi hakaret, babasindan gördügü istismar toplumu baglamaz. Onlar ancak sormayi bilir “eee çocuk yok mu?” Var! Bak bu ikisi bir çocuk dünyaya getirdiler, gün asiri sopaliyorlar. Babasi kiza neler yapiyor, yazmayacagim..

“Dövüyorum, sabirsizim, sabaha kadar o bi yanda agladi ben bi yanda agladim”, mesajlarini okudukça, her seferinde bir kez daha anliyorum: Herkes evlenmesin, herkes çocuk yapmasin! Her gün baska bir ebeveyn dehseti haberi görüyoruz, okuyoruz. Çivisi çikti isin. Aksam bir arkadasima bunu yazmak istiyorum, dedim. Hayirdir yine haberlerde bir sey mi gördün dedi. Haberlere düsmeyen kimbilir kaç vaka var, kaç çocuk yataginda aglayarak sabahliyor kimbilir.

Sormayalim insanlara ne zaman evleniyorsun, ne zaman çocuk yapiyorsun diye… Kendilerini mecbur hissediyorlar. Degilsiniz. Ruhunuzda bir aileye mensup olmak yoksa, ruhunuzda bir çocuga iyi birer anne baba olmak yoksa nolur yapmayin, cidden mecbur degilsiniz… Yazik günah.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu