2022-11-27 19:11:04 0 Yorum
0/0

Haramdan Nasıl Korunurum?

Bütün günahlar ve ahlâkî bozulmalar müstehcene bakışla başlar, bakışın ısrarıyla gelişir, sonra fiilî günaha dönüşür. Üstelik gözler baktıklarının resimlerini de çeker, hayal arşivinde depo eder. Nereye gitse, nerede olsa artık çektiği bu resimler, hayal âleminde gözlerinin önündedir. Böyle bir bakışın içine nefsani duygular karışacağı için öncelikle harama bakmak, haramı izlemek caiz değildir.

İsra suresinin 32. ayetinde Allah; “Sakın zinaya yaklaşmayın!” buyuruyor. Buradaki “yaklaşmayın” emrinden hareketle alimler insanı zinaya götürebilecek her türlü amelin yasak olduğunu ifade etmişlerdir. Öncelikle yaklaşmayıp, uzaklaşmak şarttır.

“Gözü haramdan korumak, gönlü afetten kurtarmaktır..”

Ne yapabiliriz?

●Öncelikle haramlardan kaçmak için en güvenli ve helal yol insanın kendisine uygun birisiyle evlenmesidir. Evlilik hem hayırlıdır, hem de şu fitne zamanında insanı koruyacak en iyi ve helal yoldur.

●Başka bir yol ise Oruç tutmaktır. “Bil ki, mide bedenin havuzu gibidir. Ondan yedi âzâya giden damarlar, ırmaklar gibidir. Bütün şehvetlerin (arzu ve isteklerin) menbaı midedir. Bu da insanda en kuvvetli bir arzudur. Zira Âdem (aleyhisselâm) Cennetten bu arzu sebebiyle çıkmıştır. Bu şehvet (arzu) diğer arzuların aslıdır. Zira karnı doyunca, evlenmek ister. Buna ise mal, para olmadan girişilmez. Böylece mal hırsı kendisinde meydana gelir. Mal ve paraya mevki olmadan kavuşulmaz. Makam ve mevkiyi ise insanlara hasım olmadıkça koruyamaz. Bundan da haset (kıskançlık), inad, düşmanlık, kibir ve riya meydana gelir. O halde mideyi doldurmak bütün günahların aslıdır. Emri altına alıp, açlığı âdet etmek de bütün hayırların başıdır.” Kimyâ-i Saâdet (İmam-ı Gazâlî)

“Ey gençler topluluğu! Sizden kim evlenmeye güç getirip imkan bulabiliyorsa evlensin; çünkü evlenmek gözü haramdan sakınmaya, yummaya daha uygun, namus ve iffeti korumaya daha elverişlidir. Kim de evlenmeye güç getiremiyor, imkan bulamıyorsa, kendisine oruç tutmak gerekir; çünkü oruç, şehveti kesicidir.”Hadis-i Şerif

Namazları Kuran’ın emrettiği şekilde huşu ile ve hakkını vererek kılmaya gayret göstermek, Kuran okumak, ilmi kitaplar okumak hem çok faydalı, hem de sizi kötü şeylerden uzak tutarak, ufkunuzu açacak şeylerdir. Bunun yanında bir işle meşgul olmak, muhtaçlara yardım etmekte sizi mutmain edecektir.

Hayal, zihinde tasarlanan, canlandırılan ve gerçekleşmesi özlenen şey demektir. Mesela göze çarpan herhangi bir görüntü, hayalde bir kısım resimler ve suretler meydana getirir. Olmayacak hayaller kurmayın! Düşünüp düşünüp durmayın, düşündükleriniz yanlışa kaydıkça sonuç vahim olacaktır. Önce kendinizi kandırırsınız sonra o hayalin sadece kırıklığı ve günahı size kalan olacaktır.

Yanlışların aklınızı çelmesine müsaade etmeyin. Zira bu yalnızca size zarar verecektir. Sizi harama sürükleyen şeylerden uzak durun, BAKMAYIN! TUTUN KENDİNİZİ. Dua edin Allah'a haramlardan korunmak için. Kötü arkadaşları bırakın. Spor yapın. Edepli giyinin. Edepli konuşun. Yakınlarınızdan DUA ETMESİNİ isteyin size. Televizyonda izlediğiniz şeylere dikkat edin!! Sosyal ağlarda, internette takip ettiğiniz baktığınız şeylere dikkat edin, gördüğünüz anda hemen uyanın ve kapatın. Hemen.

Hz. Ömer (ra) buyurur ki; “Şu nefisleri gemleyiniz, çünkü o sizi kötü amaçlara götüren bir kılavuzdur. Şüphesiz ki, bu hak ağır ve acı, batıl ise hafi ve hoştur. Kötülüğe yanaşmamak, onu işleyip tevbe ile gidermekten daha kolaydır. Nice bakış şehvet tohumu eker ve nice ani lezzet uzun süreli kedere yol açar.”

Akıllı olanın düşünmesi lazımdır. Sabahtan akşama kadar harama baktığında, eline ne geçiyor? Herkes şöyle bir tecrübelerini hatırlasın, bir şey kazanmadığı gibi, manevi olarak da hastalanıyor. Çünkü nazar anında, şeytan zehirli oklarını insanın kalbine saplıyor. Nasıl, zahiri olarak, insana zehirli iğne yapıldığında, vücudu zehirleniyorsa, manevi olarak da şeytanın zehirli okları, insanın kalbini ve aklını zehirliyor. Velhasıl, harama bakmakla; insan hem Allah-u Zülcelal'in nurundan mahrum kalıyor, hem de şeytana kendini zehirletmiş oluyor. İnsan, böyle küçük gibi görünen şeylerle, kendini mahvediyor, hem dünyada, hem de ahirette huzursuz olacağı şeyleri yapmış oluyor.

KENDİNİZİ NEFSİNİZE KARŞI GELMEK SURETİYLE KORUYABİLİRSİNİZ,Hataya düşmüş iseniz hemen güzel bir tövbe ile tövbe edip, Rabbinize DÖNÜN!! KENDİNİZ YAPABİLİRSİNİZ, SADECE SİZ. İNŞAALLAH KORU KENDİNİ KARDEŞİM. Zira zarar gören ve üzülen sadece siz olursunuz sonunda, yanlış yollardan doğru mutluluk çıkmaz kardeşim. Tertemizler varken ziftlere bulaşma. Tertemiz kalbin var, tertemiz sen varsın. Farkına var. Kendini koru.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İSLAM DİNİ "https://sirlarinsirri.com/islam-dini/hos-bir-kissa" title="Hoş bir kıssa ">0 Yorum

Hoş bir kıssa

2022-11-29 09:51:18

ÜÇ SUALE TEK CEVAP…

Bir grup İnsan Şems-i Tebrizinin yanına g...

İSLAM DİNİ "https://sirlarinsirri.com/islam-dini/zekat" title="Zekat">0 Yorum

Zekat

2022-11-29 10:45:43

Hangi malların zekâtının verilmesi gerekir? Dinen zengin olmak ne demektir? Nisap miktarı malı olma...

İSLAM DİNİ "https://sirlarinsirri.com/islam-dini/helal-iliski" title="Helal İlişki">0 Yorum

Helal İlişki

2022-11-29 10:58:50

İslam, size aşık olmayı haram kılmadı. Bir kişiyi istemeyi size yasaklamadı. İslam sadece seni, onu ve ailelerinizi k...

Henüz hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yapmak istermisin?

Bir yorum yap

Adınız*
E-mail*
Yorum*

ARAMA

ZİKİR MATİK

NAMAZ VAKİTLERİ

Yazarlarımız

Esma-ÜL Hüsna

Sponsor

#

E-bülten

En Çok Okunanlar

Sosyal Medya

Zaman Akışı

2022-10-06 23:04:03

Yeni bir yorum yapıldı.

2022-08-30 23:54:38

Yeni bir yorum yapıldı.

2022-08-30 08:20:49

Yeni bir yorum yapıldı.

2022-08-25 12:22:03

Yeni bir yorum yapıldı.

2022-08-24 06:26:24

Yeni bir yorum yapıldı.